גלעד לבני כפר סירקין שנפלו במלחמת העצמאות
![](https://i0.wp.com/www.beithatothan.org.il/wp-content/uploads/2019/07/LDv2G8qcPf.jpg?fit=182%2C180&ssl=1)
הגלעד ניצב בצומת הרחובות אפק והבנים (ליד מזכירות המושב).
במרכזה של רחבה מרוצפת ניצב עמוד אבן שעליו חרוט “יזכור”. משני צדדיו שני גושי סלע; על הימני חרות באותיות מתכת: “זכר עולם לבנינו, אשר נתנו נפשם על שחרור המולדת ובטחונה” – ושמותיהם של 13 בנים שנפלו במערכות ישראל. על השמאלי: “לזכר חברינו שנרצחו בדרך לכפר” ושמותיהם של שלושה חברי הכפר. בחזית האנדרטה מונח תותח שדה 65 מ”מ “נפוליונצ’יק”.
האנדרטה הוקמה זמן קצר אחרי מלחמת העצמאות.