דפנה-אנדרטה לחללי אסון המסוקים

אתר הנצחה לזכרם של חללי אסון המסוקים – בהם סגן ניר שרייבמן ז”ל
מיקום: מכביש 99 (מקשר בין קריית שמונה לרמת הגולן) פונים דרומה בחורשת טל לכביש .918 אחרי כמה מטרים פונים שמאלה על שביל פנימי שמוביל למסעדת “דגי דפנה.” משם פונים ימינה לכיוון האנדרטה, הסמוכה לבית הקברות של הקיבוץ.
בלב אתר ההנצחה המרשים מול קיבוץ דפנה נבנתה בריכה שבמימיה חקוקים שמות הנופלים באבן בזלת.
73 סלעי ארץ ישראל, המייצגים את חללי אסון המסוקים ב-4 בפברואר ,1997 מזדקרים בזקיפות אל מול השמיים שבהם התנגשו שני היסעורים. לאחר אינספור דיונים, חילוקי דעות, הצעות חלופיות ואנדרטאות פרטיות שהוקמו לזכר הלוחמים על ידי משפחותיהם, נחנכה האנדרטה הרשמית ליד בית העלמין של קיבוץ דפנה בגליל העליון.
התאונה האווירית שבה קיפחו את חייהם 73 חיילי צה”ל אירעה כאשר שני מסוקי יסעור התנגשו זה בזה בעת שהובילו לוחמים לדרום לבנון. אחד המסוקים התרסק בחצר של מבנה במושב שאר-ישוב ואילו השני בקרבת פלג של נחל דן מול קיבוץ דפנה – המיקום בו נבנה אתר ההנצחה החדש.
האתר נחלק לשני מתחמים. הוותיק ביניהם הוא העץ על פלג הדן שלידו התרסק אחד המסוקים. על ענפיו מוטבעים שמות הנופלים בחלוקי נחל, שמייצגים עלים. זוהי אנדרטה נושמת, צובטת לב, מעל המים המפכים. מילות השיר הקשות של אוסי יעקב מתארות את התחושות הקשות של המשפחות השכולות.
מהפינה המוצלת הזו מוביל שביל מקשר לאתר החדש, הבנוי בצורת מסוק. באתר, שאת בנייתו מימנו משרד הביטחון ותורמים נוספים, הושקעה מחשבה רבה וניכרת בו הקפדה על הפרטים הזעירים ביותר. בסלע ההנצחה, שצורתו רוטור אחורי של מסוק, משולבות אבן גיר ובזלת. שמות
הנופלים ודרגותיהם משתקפים על הסלע, שעל פאתו הנגדית הסבר מפורט על האירוע הדרמטי ומפה המתארת את מסלול הלוחמים עד מותם.
מסלע הזיכרון נמתחת תעלת אבן מוארת שבה זורמים מים שיוצרים מפל, המבטא את רעש הנפילה. המים זורמים בקצב איטי לעבר בריכה עגולה שבתוך מימיה נשתלו באבן בזלת שחורה שמותיהם של כל הנופלים, ללא דרגות. הרעיון: כאן כולם שווים. כאן גם נפסק רחש המים, אותו מחליף השקט. מן הבריכה מתפצלים שבילים לגן של 73 פסלי אבן מרשימים, בצורת רוטור קדמי של מסוק, שביניהם פורחות כלניות באדום אש.
בתכנון האתר ובביצועו השתתפו הפסל דני קראוון, האדריכלית שלומית שלמה, מעצבי הגינות חיים כהן וגלעד שרון והפסל רמי פלדשטיין.
עצרת זיכרון לזכר חללי אסון המסוקים, במלאת 11 שנים למותם, התקיימה לראשונה באתר ההנצחה החדש ביום רביעי, ז’ באדר תשס”ח 13) בפברואר ,(2008 בשעה .16:30 במעמד נשיא המדינה, שמעון פרס, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ”ל גבי אשכנזי, והמשפחות השכולות. ביום העצרת, החל מהשעה 10:30 ועד ,14:00 התקיימה בבית הספר “הר וגיא” בקיבוץ דפנה הסמוך יום עיון בהשתתפות אנשי אקדמיה וקציני צה”ל, כשעל הפרק דיון בהשתתפות הקהל בנושאים שבין צה”ל לחברה הישראלית.