יד לבנים – חולון
![](https://i0.wp.com/www.beithatothan.org.il/wp-content/uploads/2019/07/תמונה13.jpg?fit=720%2C542&ssl=1)
גם לחולון היה תותח “קרופ”, שניתן במתנה ע”י הגדוד המאומץ, גדוד איכון, בשנת 1958. חולון מאמצת היום גם את גדוד התותחנים – “דרקון”. התותח הוצב בחזית בית יד לבנים/ תיאטרון חולון בשדרות קוגל. בחולון, שלא כבבת ים, דווקא השתתפו תותחים במלחמת השחרור, במבצע “חמץ”.
ה”קרופ” החזיק מעמד, עד שמישהו החליט כי הוא זקוק לשיפוץ; התותח נלקח אחר כבוד למחסני העיריה, ושם הוא מאוחסן בצורה נאותה. שאלתי את סמנכ”ל תשתיות בעירית חולון: “מתי יוחזר התותח למקומו”? התשובה הייתה: ביקשנו סיוע מגדוד “דרקון”. וממתינים”. הצעתי לפנות ל”בית התותחן” התשובה הייתה, “מסתפקים בגדוד המאומץ”.