כיכר הדוידקה – ירושלים
![](https://i0.wp.com/www.beithatothan.org.il/wp-content/uploads/2019/07/B1dde5Wpyk.jpg?fit=250%2C188&ssl=1)
להנצחת נשקם של לוחמי תש”ח בירושלים
האנדרטה ניצבת ב”כיכר החרות” הסמוכה לרחוב יפו – רחובה הראשי של ירושלים.
האבנים שמהן נבנתה האנדרטה, הן סלעי ירושלים. לאנדרטה צורה של “כובע גרב” – כיסוי הראש הנפוץ של לוחמי תש”ח ועליו חקוקים דברי הנביא ישעיהו: “וגנותי אל העיר הזאת להושיעה” (מלכים ב’ יט 34). לפניה ניצבת על כן מרגמת “דוידקה” ובלועה פגז מוכן לירי.
האנדרטה עוצבה בידי האדריכל אשר חירם. הלוט הוסר ממנה בשנת תשט”ז – 8.5.1956.
היוזמה הייתה של משה דיין, בהיותו רמטכ”ל, שהגה תוכנית כללית של הקמת אנדרטות למלחמת השחרור מוצע להקים אנדרטות מכלי נשק שונים שהופעלו במלחמה במקום הפעלתם.
למעשה הוקמו רק 3 אנדרטות כאלה: טבריה, צפת, ירושלים.