מצפה כרמים
![](https://i0.wp.com/www.beithatothan.org.il/wp-content/uploads/2019/07/rDnABDgHFB.jpg?fit=662%2C497&ssl=1)
היישוב מצפה כרמים הוקם בשנת 1999. שמו של היישוב ניתן לו בשל מיקומו בין כרמים וצופה לנוף מרהיב של בקעת הירדן וצפון ים המלח. גובה המקום כ- 530 מ’ מעל פני הים והאקלים הינו ספר המדבר. הישוב שוכן כ- 700 מ’ מכוכב השחר (“ישוב האם”) וממוקם בשטחו. מצפה כרמים סמוך לשמורת טבע מדהימה של פתחת נחל ייט”ב והר הכוכב (קובת א- נג’מה).
במקום מוצבת מרגמה 240 מ”מ, תוצרת ברית המועצות, שלל מלחמת יום הכיפורים.