גדוד “דרקון” הוקפץ לתרגיל פתע ברמת הגולן

בסיום תעסוקה מבצעית בגבול לבנון, הוקפצו החודש חיילי גדוד "דרקון" יחד עם עשרות תותחים וכלי רק"ם לרמת הגולן לתרגיל רחב היקף. "דימינו מצב שבו הגדוד יכנס בזמן פקודה למלחמה. הלוחמים עשו את זה מאוד מהר ובצורה איכותית", אמר מפקד הגדוד סא"ל אסי רחמים

מאת שי לוי, פז"ם-מאקו     2017/12/24 - 16:33:24

על רקע המצב מעבר לגבול הסורי, החשש מארגוני הטרור והידיעות המטרידות על נוכחות האיראנים בזירה, תרגלו לוחמי גדוד התותחנים “דרקון” מעבר “מ-0 ל-100”: אחרי שסיימו השבוע תעסוקה מבצעית בגבול לבנון, הוקפצו חיילי הגדוד יחד עם עשרות תותחים וכלי רק”ם לרמת הגולן לתרגיל רחב היקף. במסגרת תרגיל הפתע, תורגלה התקדמות הכוחות וירי של כ-40 פגזים לעבר מטרות שונות.
לוחמי התותחנים של גדוד “דרקון”, שמרו בחודשים האחרונים על גבול מדינת ישראל בגזרת לבנון. מדובר בקו חי”ר שכלל הרבה מאוד סיורים ושלל פעילויות. בסיום התעסוקה, הוקפצו לוחמי הגדוד לתרגיל המדמה מלחמה. “התרגיל הזה דימה לנו הקפצה משגרה לחרום”, הסביר מפקד הגדוד סא”ל אסי רחמים. “תוך מספר שעות היינו בחוץ, פרסנו במהירות ובזמן קצר ביצענו ירי ארטילרי. בעצם דימינו מצב שבו הגדוד יכנס בזמן פקודה למלחמה. הלוחמים עשו את זה מאוד מהר ובצורה איכותית. אני יכול להגיד שהגדוד הצטיין. כל הקנים ירו, ביצענו שני דילוגים והמשך ירי”.
גדוד תותחנים ש”מדלג” זה לא סיפור פשוט. תחשבו על כ-50 כלי רכב משוריינים, חלקם תותחים שצריכים לנוע ולמצוא מרחב להתמקם בו, לפרוס, להוציא את התחמושת ואז לבצע ירי. “אנחנו מדברים פה על ירי לטווחים של יותר מ-19 ק”מ. זו היכולת שנצרבת לנו בהכשרה, זו האיכות של האנשים. עשינו קפיצה טכנולוגית גדולה ויש לנו מערכות חדשניות על כל הכלים”, אמר המג”ד.
גדוד דרקון מפעיל תותחים 155 מ”מ ומאז שהוקם השתתף בכל מלחמות ישראל. ב”צוק איתן” קיבל הגדוד תעודת הצטיינות. לוחמי גדוד “דרקון” היו אלו שהפעילו כוח אש מסיבי שסייע ללוחמי גולני בקרב על סג’עייה.
המראה בשטחי האש של רמת הגולן היה מרהיב עבורנו ומפחיד עבור מי שנמצא בצד הלא נכון של הפגז. מערכות שלא ניתן לספר עליהן כיוונו את התותחנים מהקרקע, באוויר היו אלה מז”לטים מסוג רוכב שמים שציינו מטרות. לאחר מכן ידעו גם להגיד איך הפגיעות. מהעין שלהם פשוט לא ניתן להתחמק: כשהיא צופה בך, מהר מאוד יגיע גם עמוד של אש.
“הגדוד התעורר בהקפצה בארבע בבוקר. תוך שעות ספורות כבר ביצענו ירי וזה לא מובן מאליו. כמג”ד אני חייב להגיד שהתרשמתי מהיכולות של האנשים, יודע שיש על מי לסמוך. היה סוג של טירוף, אנשים שרוצים לעמוד במשימה ומבינים מה משמעות האש בשדה הקרב. זה לא רק לבצע ירי ארטילרי, זה להבין מה המשמעות של אש לעומק השטח. ירי על מבנים וריכוך יעדים. אני יודע מהניסיון שלי שבלי ארטילריה שאר הכוחות לא נכנסים פנימה. ברגע האמת אין מצב שלא נהיה הראשונים. זו אש זמינה לעומק השטח, לא פעם אפילו יותר מזו של חיל האוויר”, אומר סא”ל רחמים. “התותחנים זה חיל משמעותי, מי שמגיע לגדודים הקניים חווה דברים שאני אפילו לא יכול להסביר. החיל היום נהנה מהטכנולוגיה הכי חדישה. מערכות מאוד מתקדמות של הירי, הכינון והניווט. לכל חייל שמגיע אלינו חייבות להיות יכולות פיזיות וגם טכנולוגיות”.
גדוד “דרקון” צפוי להיות הראשון לקבל את התותח המתנייע החדש. “זו התייעלות של המערך, חלק מהתותחים יהיו על רק”ם וחלק על גלגלים. היכולות של התותח החדש יהיו יותר טובות. זה מאוד מרגש להיות ראשונים”, מסכם המג”ד.
הכתבה פורסמה לראשונה באתר מאקו. לצפייה בתרגיל, לחצו כאן.