וכעת לתחזית

המערך המטאורולגי של חיל התותחנים פרוס ברחבי הארץ ומספק ניתוח של מזג האוויר לגדודי התותחים. "כל עוד נדע לנתח נכון את מזג האוויר, הסיכויים שלנו לפגוע באויב יהיו טובים יותר בצורה משמעותית", אומר סגן מפקד גדוד 611 בראיון לאתר צה"ל

מאת מערכת תמיד תותחן     2019/02/27 - 18:02:27

לוחמי ולוחמות מערך המטאורולוגיה של גדוד 611 מחטיבת האש 282 אמונים על ניתוח וחיזוי מזג האוויר בגזרה נתונה, והעברת הנתונים המדויקים אל גדודי התותחים שיכוונו בעזרתם את הירי. ביקור של מערכת אתר צה”ל בגדוד חושף פרטים נוספים על פעילותו וחשיבותו במערך הארטילריה של צה”ל.
“עוצמת האש של חיל התותחנים בזמן לחימה היא אדירה, ולכל פגז שאנחנו יורים יש כתובת מדויקת”, אומר סגן מפקד הגדוד, רס”ן אור זוהר. “כדי שנצליח באמת לתמרן את הפגזים שלנו באוויר ולנווט אותם אל היעד במדויק, אנחנו חייבים לדעת בדיוק עם איזה מזג אוויר אנחנו מתמודדים בזמן התעופה. זהו תפקידם של החזאים שלנו”.
כדי שצוותי החיזוי ישיגו את המידע הנדרש מהם, הם “חמושים” בבלונים גדולים ומיוחדים, אותם הם מפריחים לשמיים באמצעות גז הליום יחד עם מכשיר מדידה מיוחד הקשור לזנבם, וכך מתקבלים נתונים על מהירות הרוח, הטמפרטורה, המשקעים והלחות השוררים בגובה בו עשוי לשהות הפגז בעת מעופו.
“כל צוות בשטח מונה ארבעה חזאים, האמונים יחד על הפרחת הבלון, מעקב אחר הנתונים באמצעות מערכות חיזוי מתקדמות, פענוח הנתונים והעברת ה’מבזק’ המטאורולוגי לכוחות בשטח”, מפרט רס”ן זוהר. “כל התהליך, מרגע ההקפצה לביצוע המשימה בעת התחממות בגזרתם ועד לירי הפגז מקנה התותח, צריך לקחת פחות מ-10 דקות, ולכן אנחנו מחייבים אותם להיות הכי מהירים ומקצועיים בעבודה שלהם, כדי שנעמוד במשימה הגדולה שלנו – להגיב במהירות ובעוצמה אדירה”.
רס”ן זוהר מציין כי לולא החזאים, יכולת התותחנים לפגוע במטרה תעמוד על 40% בלבד, לעומת האחוזים שלהם לפגוע במדויק במידה ויבצעו את שקלול נתוני מזג האוויר כנדרש, שיהיו גבוהים בהרבה. “צריך להבין שאף פעם אין 100% הצלחה, ויש המון גורמים שיכולים בתוך שניות להשתנות בצורה קיצונית, כמו משקעים ומהירות הרוח. אבל כל עוד נדע לנתח נכון את מזג האוויר, הסיכויים שלנו לפגוע באויב יהיו טובים יותר בצורה משמעותית”.
יש לציין כי לא בכל יום החזאים נדרשים להפריח בלונים לאוויר, אולם בעת התחממות ביטחונית באחד הגבולות, הגדוד נדרש לבצע את עבודתו בתדירות גבוהה במיוחד, מסביב לשעון, לפעמים גם לתקופות של חודשים ארוכים.
“לאף תותחן אין הרשאה לבצע ירי כל עוד אין לו מבזק מתוקף ביד”, מדגיש הסמג”ד. “אנחנו יודעים מהן ההשלכות של פגז שלא יפגע במטרה וכיצד זה עלול להשפיע על המערכה כולה, ומצד שני אנחנו יודעים שפגז שיפגע בול במטרה יקדם אותנו משמעותית בדרך אל הכרעת האויב”.
על-פי הפרסום באתר צה”ל, מבנה הגדוד צפוי להשתנות בקרוב עם פתיחתו של מרכז חדש, שירכז את כלל צוותי המטאורולוגיה הפרוסים בגזרות בארץ לכדי מקום אחד, ממנו יוציאו החזאים בזמן אמת ובמהירות את תחזיות מזג האוויר לכל נקודה שיידרשו.
“אנחנו ממשיכים להתפתח כל הזמן במטרה להקדים את האויב”, מסכם רס”ן זוהר. “המשימה שלנו היא להגן על המדינה שלנו, לפגוע במדויק ובעוצמה באויבים שלנו ולנצח כל קרב אליו ניקרא”.
 
פרסום ראשון: מיכאל אוריה, אתר צה”ל