חיל התותחנים מתייחד עם זכר הנופלים

ביום חמישי, 6 בספטמבר 2018, התקיים טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי חיל התותחנים. "חיל התותחנים מנמיך היום את דגלו אל חצי התורן, ומרכין את ראשו על אנשיו – 793 יפי בלורית ותואר, שהלכו לבלי שוב. אלו שלעולם נשאו בנטל, ולעולם יישאו בו. אלו שתמיד פעלו, גם שלעתים קולם דומם", אמר קתמ"ר תא"ל אבירם סלע

מאת מערכת תמיד תותחן     2018/09/13 - 15:33:13

ביום חמישי, 6 בספטמבר 2018, התקיים טקס ההתייחדות השנתי לזכר 793 חללי חיל התותחנים בבית התותחן בזכרון יעקב. הטקס נערך במעמד מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק וקצין תותחנים ראשי, תא”ל אבירם סלע, המשפחות השכולות, מפקדים וחיילים בעבר ובהווה.
“לדאבון ליבנו, במהלך השנה האחרונה הצטרפו למעגל השכול של חיל התותחנים שש משפחות חדשות”, אמר מפקד זרוע היבשה אלוף קובי ברק. “שש משפחות שאיבדו את היקר להן מכל והצטרפו למשפחה הגדולה, שמחיר ההשתייכות לה כבד מנשוא, מחיר שבאמת לא ניתן לתארו במילים”.
“במעמד זה”, המשיך אלוף ברק, “אבקש להזכיר את לוחם החיל הנעדר רס”ל גיא חבר, ואבטיח כי נעשה כל מאמץ על מנת שיתקיים עבורו הפסוק ‘ושבו בנים לגבולם'”.

אלוף קובי ברק (צילום: דו”צ)
 
“שבעה עשורים חלפו מאז יצאו ראשוני התותחנים אל קרבות מלחמת העצמאות, שבעה עשורים חלפו מאז לחמו אל מול האויב והדפו אותו אל מעבר ליישובי הצפון”, סיפר אלוף ברק. “מאז ועד היום ממשיך חיל התותחנים לפתח את יכולותיו המבצעיות ובה בעת מציב את המורשת כנר לרגליו. מורשת החיל היא מורשת של נחישות וחתירה לניצחון, של אמונה בצדקת הדרך ואהבת העם והארץ, מורשת של רעות, מורשת של זיכרון נופלי החיל”.
“לוחמי החיל משלבים בין עוצמה לבין דיוק, בין יכולות חדישות ומתקדמות לכושר לחימה מפותח. בערב ראש השנה נאחל הגנה וביטחון לכלל אזרחי המדינה ותושביה”, ציין אלוף ברק. “נברך את חיילי צה”ל ומפקדיו בשנת שגשוג והצלחה. בשנה זו נמשיך להצעיד קדימה את חיל התותחנים ונתפלל כי לא יתווסף ולו שם אחד לקיר הנופלים הניצב לפנינו. יהיה זכרם של נופלי חיל התותחנים ברוך”.
“במשך שבעה עשורים, מבסס חיל התותחנים את עוצמתו על אנשים”, הכריז קצין תותחנים ראשי, תא”ל אבירם סלע. “בזכות אנשים מצוינים – הטובים שידע עם ישראל להצמיח – ועל בסיס אנשים מצוינים, היווה חיל התותחנים התשתית לבניין כוחה של האש היבשתית, באיסוף המודיעין ובתקיפת המטרות – כמרכיב הקטלני בשדה הקרב – עוצמת אגרוף התמרון היבשתי”.

תא”ל אבירם סלע (צילום: דו”צ)
 
“בזכות אנשים מצוינים, פעלו תותחנים במערכות ישראל כולן, ובמערכות שביניהן”, הרחיב תא”ל סלע. “מפעולות גלויות בהגנת הגבולות, ועד פעולות חשאיות בחזיתות האסטרטגיות המורכבות. מפעולתו של גדוד ארטילריה 200 במסגרת הבריגדה היהודית – אי שם בשחר היווסדו של היישוב היהודי, ועד פעולה מרוכזת של יחידות תותחים, טילים, מכ”מים, רוכבי שמיים וזיק, להגנה על חזית רמת הגולן בגבולה הצפוני של ישראל”.
“חיל התותחנים מנמיך היום את דגלו אל חצי התורן, ומרכין את ראשו”, סיכם תא”ל סלע. “מרכין את ראשו על אנשיו – שבע מאות תשעים ושלושה יפי בלורית ותואר, שהלכו לבלי שוב. שבע מאות תשעים ושלושה אנשים נפלאים, של יוזמה ומצוינות. אלו שלעולם נשאו בנטל, ולעולם יישאו בו. אלו שתמיד פעלו, גם שלעתים קולם דומם. אלו, שנשאו את אלונקת המפעל הציוני על כתפיהם הצעירות, הלכה למעשה. אלה, שעל דגלם חרתו ערכים כנים של שליחות אמיתית, אהבת העם והארץ. אנשים לוחמים, מלח הארץ. אלה שעשו, ושאינם מדברים; שעשו, ושלעולם כבר לא ידברו”.
***
הכתבה פורסמה לראשונה באתר צה”ל