יחידה חדשה בחיל התותחנים

במסגרת מערך התקיפה והאיסוף הרשתי המשנה את פני החיל, תוקם השבוע יחידת "דיה", שלוחמיה יידעו לשלב בין לוחמת חי"ר, איסוף קרבי והכוונת אש, ויתמקצעו בהפעלת אמל"ח ואמצעים מתקדמים אחרים. בסיום ההכשרה תהפוך פלוגת ה"דיה" הראשונה ליחידה חטיבתית בחטיבת האש 282

מאת מערכת תמיד תותחן     2018/08/06 - 15:43:06

השבוע תוקם בחיל התותחנים יחידת “דיה” – יחידה חדשה שתכשיר את חייליה להיות לוחמים בצורה שלא נראתה קודם. הם יעברו הכשרות איסוף קרבי, לוחמת חי”ר והכוונת אש, ובכך יממשו את ייעודם – מציאת האויב ותקיפתו.
“בעקבות הסקת מסקנות ממלחמות וממבצעים קודמים”, מסביר סרן יונתן שוגרמן, מפקד פלוגת ההכשרה, “הבנו שצריך לקשר בין הגורם שמכווין את האש לבין זה שיורה, כדי לסגור מעגלים מהר יותר, ולהגיע למצב שתוקפים את המטרה בזמן קצר וביעילות רבה יותר”. לוחם ה”דיה” יהיה זה שיאסוף את המידע על האויב מתוך השטח, יזהה את המטרה ויכוון את חבריו בתומ”ת, לירי הכי מדויק.
אל פלוגת ההכשרה יגיעו כבר בשבוע הקרוב לוחמים שהתגייסו לחיל התותחנים במחזור האחרון, ועברו את הגיבוש לתפקיד. “שירות כלוחם ביחידה דורש שילוב בין יכולות פיזיות גבוהות ונשיאת משקלים, יכולות מחשבתיות וכמובן חוסן מנטלי”, מפרט סרן שוגרמן.
אורך ההכשרה שמונה חודשים, ותוכנה יהיה שונה ממסלולים אחרים בחיל. תחילה יעברו הלוחמים ארבעה חודשי טירונות רובאי 05, שתתרכז בלוחמה בשטח בנוי ופתוח, ובאימון המתקדם ימשיכו למסלול שיתרכז גם הוא בלוחמה. לאחר מכן, חיילי המחזור הראשון בלבד יעברו גם אימון הקמה של שלושה חודשים.
“יצרנו תפקיד לוחם חדש לחלוטין”, מצהיר סרן שוגרמן, “לוחם ‘דיה’ יידע לשלב בין לוחמת חי”ר, איסוף קרבי והכוונת אש, ויתמקצע בהפעלת אמל”ח ואמצעים מתקדמים אחרים. בשעת פקודה לוחמי היחידה ייכנסו לעומק עם כוחות החי”ר, כשהתותחנים מאחור”.
בסיום ההכשרה תהפוך פלוגת ה”דיה” הראשונה ליחידה חטיבתית בחטיבת האש 282, בעוד המחזור הבא שיתגייס במרץ 2019 יפתח יחידה חטיבתית תחת אגד 215. כל הלוחמים שיסיימו את ההכשרה יקבלו גם סיכה חדשה שעוצבה במיוחד בשבילם.
מפקדי הפלוגה הגיעו מחיל התותחנים ומחטיבת הצנחנים לאחר שעברו ראיונות ומיונים: “בחרנו אחד אחד את החיילים שיהיו חלק מהסגל, ואני סומך עליהם בעיניים עצומות”. עוד זמן לא רב יגיעו לפיקוד אף בוגרי הפלוגה בעצמם. “בעתיד הקרוב מאוד ייפתחו תחת הכשרות חיל התותחנים מגמות נפרדות של היחידה בקורס המפקדים ובקורס הקצינים”, מגלה סרן שוגרמן.
“הקמת היחידה תהפוך את חיל תותחנים למערך עצמאי שגם אוסף וגם תוקף”, מסכם סרן שוגרמן, “עבדנו קשה מאוד לטובת הפעולה הזו והציפיות שלי גבוהות מהפלוגה ומהלוחמים”.
***
הכתבה פורסמה לראשונה על-ידי עמית מלמד באתר צה”ל