לראשונה מאז סולטן יעקב: חילוץ כוחות על ידי הפגזה

600 פגזי ארטילריה נורו על כוחותינו בצעד נדיר במהלך מבצע חילוץ כוח גולני שהתבצר בשג'אעיה תחת אש חיה. לדברי גורמים בצה"ל מדובר במהלך שאפשר את התקדמות הכוחות, ובלעדיו מספר הנפגעים היה גבוה הרבה יותר ואף מגיע לעשרות הרוגים

יוחאי עופר     2014/07/31 - 09:50:31

שבוע לאחר הקרב הקשה שאליו נקלעו לוחמי חטיבת “גולני” בשג’אעיה, נחשפו פרטים נוספים על חילוץ כוחות צה”ל, שהופתעו על ידי לוחמי חמאס, אשר ירו עליהם מטווח קצר. כזכור, אור ליום ראשון שעבר פשטו כוחות החטיבה על השכונה בשביל לאתר מנהרות שנחפרו לשטח ישראל. קצין בכיר בחיל האוויר סיפר בשבוע שעבר כי הדרג המדיני לא אישר תקיפות אוויריות במרחב השטח הבנוי, מה שככל הנראה אפשר את היערכות חמאס לכוחות הרגליים בשטח שבו הותקפו כוחות החטיבה ונהרגו 13 מחייליה בשעות ספורות.
קצין בכיר בחיל התותחנים סיפר היום כיצד בחמאס נערכו לכניסת הכוחות, ואנשי גדוד חמאס המקומי פתחו באש תופת לעברם. “זיהו את הכוחות וירי כבד נפתח לעברם, בתזמון עם טילים נגד טנקים וירי צלפים”, אמר הקצין, אשר תיאר את חלקו השני של הקרב, שהחל בסביבות השעה שש בוקר – זאת, לאחר שנורה טיל נגד טנקים על הנגמ”ש ונהרגו שבעת חיילי הגדוד שהיו עליו. “אני מבין שהאש שלנו לא נתנה מענה למה שהכוחות היו צריכים. ירו עליהם מכל הכיוונים, בעיקר מתוך מבנים”, מוסיף הקצין, שמספר כי שמע את מצוקת הכוחות מרשת הקשר. הוא גם אמר שמפקד חטיבת “גולני”, אל”מ רסאן עליאן, טען בפניו לאחר הקרב כי זו הייתה הלוחמה הקשה ביותר שחוה במשך עשרות השנים שבהן הוא משרת בצה”ל.
“זיהינו את מרחבי הירי”, הוסיף הקצין, “הכוחות בשטח קיבלו הנחיה להיכנס לכלים הממוגנים למשך חצי שעה, ושלושה גדודי ארטילריה החלו לירות לעבר כוחותינו בסביבות השעה עשר בבוקר”. מטרת הירי של התותחים, כך הסביר הקצין, הייתה לאפשר את חילוץ חיילי החטיבה ולהבריח את אנשי חמאס שהקיפו אותם.
לדבריו, בעת שבצה”ל הבינו כי החטיבה נקלעה למארב מתוכנן היטב, הוחלט לקחת את הסיכון ולירות לעבר חיילים שלנו, למרות האפשרות שהם ייפגעו – לראשונה מאז קרבות סולטן-יעקב. “הבנו שיש מחבלי חמאס שנמצאים בטווח של 40-100 מטרים מהכוחות, ולכן ירינו לעברם 600 פגזי ארטילריה, במקביל לתקיפות של מטוסי קרב, וקודם נקראו כל הכוחות להיכנס לתוך הכלים”.

ההחלטה להפגיז אזור שבו נמצאים כוחות צה”ל הינו נדיר וכמעט חסר תקדים. לאחר שהחיילים נקראו להיכנס אל הכלים המוגנים החלה תקיפה נרחבת שבמהלכה נהרגו 15 מחבלים של חמאס, ובהם מספר בכירים בארגון. לדברי גורמים בצה”ל מדובר במהלך שאפשר את התקדמות הכוחות, ובלעדיו מספר הנפגעים היה גבוה הרבה יותר ואף מגיע לעשרות הרוגים.
“הפעלנו אש נרחבת כדי לרכך יעדים, ועשינו זאת בזהירות. היה לכך גיבוי של מפקדים בכירים, למרות שהיו יכולים להיות פגיעות בכוחותינו, שמיגנו את עצמם. קיבלנו כאן החלטה שהייתה יכולה לעלות לנו גם במחיר”, הסביר הקצין הבכיר.
בצה”ל מציינים כי בין הנפגעים בתקיפה הנרחבת של צה”ל היו סגן מפקד חטיבת דרום העיר עזה בחמאס, מפקד פלוגה בגדוד שג׳אעיה ואחראי הטילים נגד טנקים באזור. בנוסף נהרג אחראי על חפירת אחת המנהרות באזור ושמונה ראשי חוליות ירי תלול מסלול. כמו כן נהרג גם מפקד גדוד הג’יהאד האסלאמי בשכונת זייתון.
בצה”ל הסבירו בצהריים כי התקיפה הנרחבת בוצעה בטווחי בטיחות קטנים של עשרות מטרים מהכוח, כאשר בדרך כלל אש כזו מאושרת בטווח בטיחות של 250 מטרים כשבאזור ישנם כוחות בתוך כלי רכב מוגנים ובמרחק 350 מטרים בשטחים פתוחים.
“שג’אעיה הוא גדוד חזק של הצד השני, שנערך שנים לתקיפה הזו, ומי שיבחן את הקרב הזה בעתיד יבין ששם נפל האסימון שמדובר במלחמה של ממש. תקפנו שם עשרות מטרות בזמן אמת. הם הפעילו אש מתוזמנת לאיפה שרצו על כוחות שלנו, וברגע שירינו על קו הבתים הראשון המחבלים נעלמו משם”.
הכתבה פורסמה באתר NRG.