מערכות ארטילריות – הדור הבא

חברת תעש מערכות ערכה הדגמת ירי של מערכות ארטילריות מתקדמות לנציגים בכירים מ-17 מדינות. בין היתר שוגרה רקטה ארטילרית מדויקת לטווח של 40 ק"מ בשם "כידון קסום"

מאת מערכת תמיד תותחן     2016/11/20 - 11:38:20

חברת תעש מערכות, המתמחה בפיתוח וייצור מערכות ארטילריות מתקדמות, ביצעה בסוף השבוע שעבר הדגמה של מוצריה תחת הכותרת “מערכות ארטילריות – הדור הבא”. במהלך ההדגמה בוצע ירי חי של “כידון קסום” – רקטה מדויקת לטווח 40 ק”מ, פגז 155 מ”מ מדויק, פרי פיתוח של תעש בשיתוף עם חברת רוקאר.
בין היתר, הודגם פיצוץ ראש קרבי במשקל 120 ק”ג של טיל ארוך טווח מדגם אקסטרה, המיועד לתקיפת מטרות איכות בטווח של 150 ק”מ ורש”ק מתקדם. בנוסף הוצגו מכ”מי ארטילריה מתוצרת אלתא המסוגלים לעבוד בשני מצבי פעולה: איכון שיגורים של מגוון חימושים ארטילריים וטיווח סוללות תותחים. כמו כן הוצגו מערכות שליטה ובקרה ארטילריות ומזל”טים מתוצרת חברת אלביט ומערכת מטאורולוגיה מרחביות מתוצרת חברת מר.
האירוע התקיים במתחם ניסויים בדרום הארץ בהשתתפות בכירים מ-17 מדינות, בכירי תעש וביניהם היו”ר יצחק אהרונוביץ והמנכ”ל אבי פלדר, וכן נציגים מחברת אלביט מערכות, אלתא, חברת מר וחברת רוקאר (BAE Systems). תעש מפתחת ומייצרת מערכות נשק מתקדמות מסוגים שונים לצבאות היבשה, לחילות האוויר והחלל ולחילות הים ומוכרת את מערכותיה בכל חמש היבשות.
תעש מערכות שיווקה לצבאות בעולם רקטה ארטילרית מדויקת לטווח של כ-40 ק”מ בשם “כידון קסום”. רקטה זו מבוססת על מנוע רקטי בקוטר 160 מ”מ אשר פותח ויושם בעבר ברקטות ארטילריות חופשיות של תעש מסוג לאר 160. בנוסף, פותחה מערכת הנחייה מבוססת ג’י פי אס ומערכת ניהוג מתקדמת מבוססת פולסרים (מנועים רקטיים זעירים).
התפתחות של יכולות טכנולוגיות מבוססות ג’י פי אס בעשור האחרון הקנו לתעש יכולות להמשיך ולפתח בעבור לקוחות החברה רקטה ארטילרית בעלת דיוק גבוה בעלות נמוכה.
“כידון קסום” משוגר ממשגר ה”כותש”, אשר גם הוא פותח לאחרונה על ידי תעש מערכות ומסוגל לשאת ראשי קרב מסוגים שונים אשר ניתן להתאימם לפי דרישות הלקוחות השונים. הטיל מתוכנן לפגוע ולהשמיד מטרות קרקעיות, כגון סוללות ארטילריות, מפקדות וריכוזי חי”ר של האויב. הרקטה מתוכננת להגיע לטווח של כ-40 ק”מ ומסוגל לפגוע במטרות בדיוקים של כ-10 מטרים.
 
הכתבה פורסמה לראשונה באתר ישראל דיפנס