מרכינים ראש לזכר הנופלים

עמותת יד התותחנים, בשיתוף יחידת רוכב שמיים ותלמידי בית ספר, קיימו טקס לזכרם של חללי צה"ל באנדרטה המחודשת בבית התותחן

מערכת תמיד תותחן     2017/05/01 - 15:26:01

הבוקר, 1 במאי 2017, ה’ באייר תשע”ז, התקיים בבית התותחן טקס לציון יום הזיכרון, תוך שיתוף פעולה בין יחידת רוכב שמיים ותלמידי אחד מבתי הספר בזיכרון יעקב.
בשבוע שעבר, התייחס קתמ”ר תא”ל אלון קלוס לנופלים בנאומו בטקס חגיגי לקראת יום העצמאות. “מעמד זה, שני בין טקסי ציון, התייחדות וזיכרון בדרך אל חגיגות העצמאות – זה הזמן גם לזכור כי עוצמתנו שייכת לעד גם לאלו שאינם עוד עמנו ונפילתם בדרך מהווה מסד לחיינו והם חסרים לנו מאוד”, אמר קתמ”ר.
יו”ר עמותת יד התותחנים, תא”ל (מיל’) דני כסיף, הוסיף ואמר כי “ביום הזיכרון לחללי צה”ל שמורשתם וגבורתם עומדים נגד עינינו יום-יום בעשייה ובבניית המדינה, נזכור את 786 חללי חיל התותחנים שנפלו במערכות ישראל ונמשיך לחבק את המשפחות באהבה ענקית”.
מתוך פקודת יום מטעם הרמטכ”ל ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, אותה הקריא בטקס מפקד יחידת רוכב שמיים, סא”ל רן אשכנזי:
“ברגעים אלו אנו עומדים יחד, מרכינים ראש ביראת כבוד, וזוכרים את יִיעודנו המשותף והמאחד – הגורל המשותף שלמענו חירפו נפשם אחינו ואחיותינו, חללי צבא ההגנה לישראל לדורותיהם.
“בחייהם פעלו הנופלים למען אותה מטרה – הבטחת ביטְחון המדינה ויושביה. מרגע גיוסם לשורות צה”ל, הִקדישו את מלוא כוחם למילוי חובתם לעמם. במותם הניחו לנו הנופלים מורשת וצוואה: להיות למגן העם ולאחוז בחרב למען חירותו בארצו.
“מורשת הנופלים מחייבת אותנו לדבּוק בערכים שאימצו בחייהם: דרך של גבורה ועוז רוח; דרך של אחריות ומסירות; דרך של שליחות ואמונה בצדקתנו, צדקת הדרך. הערכים שפיעמו בלב הנופלים הם סוד כוחו של צבא ההגנה לישראל גם היום. רוח צה”ל היא השפה המשותפת של משרתינו.
“צוואת הנופלים מחייבת אותנו לפעול בשותָפות מתמדת ולהיות רֵעים זה לזה – כפי שנאמר בחזון ישעיהו: “איש את רֵעֵהוּ יעזֹרו וּלאָחִיו יאמַר: חֲזָק!” – וכן לשלב כוחותינו מתוך הכרה שייעודנו אחד הוא: כולנו לובשים מדים, כולנו אוחזים בנשק – ופועלים יחד למען ביטחון המדינה.
“שישים וָתשע שנים חלפו מִקוּם מדינת ישראל, והדרך לא תמה. גם בשנה האחרונה עמדנו לנוכח טרור שביקש לפגוע בעורף הישראלי, וכנגדו פעלו חיילנו ומפקדינו בנחישות והִבטיחו את הביטחון ואת תחושת הביטחון של אזרחי המדינה ותושָביה.
“מול כל אויב המבקש לפגוע בביטחון ישראל עומדים אתם – מפקדי צה”ל וחייליו – מוכנים להגן ולנצח.
“רק אם נחתור לשיפור כשירותנו ומוכנותנו ליום פקודה, נפעל בשילוב רב-זרועי, נבסס חוד לוחם עוצמתי ומדויק ונפעל בשיתוף ובאחדות – רק אז נוּכל לכל אתגר ונמלא את ייעודו של צה”ל.
“במותם הניחו לנו הנופלים צו נוסף – לעמוד לצד בני משפחותיהם וללוותם במסע החיים שלאחר האובדן, מסע שהחל ביום שבו כבה נר חייהם. חובה עלינו, לאורך כל השנה, להוסיף לתמוך בהם ולשלוח יד אחים מחבקת, כדי להקל את כאבם ככל האפשר.
“היום נזכור גם את נעדְרי צה”ל ואת החללים שמקום קבורתם לא נודע, ונישא תפילה כי ישובו בנים לִגבולם.
“כשיורמו דגלי המדינה לראש התורן לכבוד יום העצמאות השישים ותשעה של מדינת ישראל, ניזכר באתגרים ובניצחונות שרשם צה”ל לאורך שנותיו. ניזכר במאבק שהחל במלחמת העצמאות, עבר דרך כל מלחמות ישראל, וממשיך ללוות אותנו – דור הלוחמים הנוכחי.
“אנו, חיילי צה”ל ומפקדיו, כואבים היום על שורותינו החסרות. מתוך הֶחלל שנפער מהדהדת ההבטחה: נוסיף למלא בעוז את המשימה שלִשמה מסרו אחינו נפשם.”