ניצחון הרוח

מכ"מים של "מגן רוח" המזהים ירי פצמ"רים ורקטות קצרות טווח הפכו למבצעיים במהלך "צוק איתן", ונקלטו בחיל התותחנים על ידי גדוד "עיטם". המערכת התריעה על למעלה מ-300 שיגורים לכיוון הכוחות בשטחי הכינוס ובתוך שטח הרצועה

גאיה סגל, "במחנה"     2015/01/12 - 11:17:12

מספר מערכות מסוג “מגן רוח” נפרסו לאורך רצועת עזה בזמן מבצע “צוק איתן”, והתריעו על למעלה מ-300 שיגורי פצמ”רים ורקטות קצרות טווח לעבר שטחי כינוס ולוחמים בתוך שטח הרצועה. “מגן רוח” הינו מכ”ם טקטי נייד המיוצר על ידי חטיבת אלתא של התעשייה האווירית, והוא מזהה ירי לעבר כוחות צה”ל בטווחים קצרים. במהלך “צוק איתן” ירי הפצמ”רים לשטחי הכינוס גבה את חייהם של עשרה לוחמים, והיווה איום מרכזי שכן האמצעים שעמדו לרשות צה”ל לפני כן לא סיפקו מענה שלם. בתגובה לכך, זורזה הכנסת המערכת החדשה, אותה מפעיל גדוד “עיטם” של חיל התותחנים, והיא הפכה למבצעית. “היו לא מעט התרעות שלא היו ניתנות ללא מערכות ‘מגן רוח’. המכ”ם הזה ללא ספק מציל חיים והלוחמים מרגישים הרבה יותר מוגנים מאיום הנפילות בשטחי הכינוס מהרגע שהגענו לכאן”, אמר רס”ן לירוי, מפקד צוותי  “מגן רוח” במבצע. “המכ”ם מגשר על הפער של איום הפצמ”רים, דבר שלא היה לו מענה לפני כן”.
שניות קריטיות להתמגנות
ההתרעה שמספקת מערכת “מגן רוח” מתווספת לאזהרות שניתנות על ידי מכ”מים לטווחים גדולים יותר, אך היא מגדילה את זמן ההתרעה ומספקת לכוחות שניות נוספות וקריטיות בהן יוכלו למצוא מחסה. “ההתרעה של ‘מגן רוח’ נותנת ללוחמים זמן נוסף להתמגן ובכך להציל את חייהם”, הבהיר סגן נמרוד, מפקד צוות “מגן רוח” הראשון שהוקם. “המכ”מים האחרים נותנים לפעמים התרעה מאוחרת מדי”, אמר. “יצא לנו לא פעם מתחילת המבצע להתריע ולשמוע אחרי כמה שניות את הבום של הנפילה, זה נתן מוטיבציה וגרם לנו להבין שאנחנו לא עובדים פה לחינם”, חיזק סמ”ר סער, מפקד בצוות.
המערכת שמזהה את הירי מתריעה על כך לכוחות הלוחמים, הן על ידי הפעלת האזעקה בכריזה בשטחי הכינוס, והן על ידי פריצה לרשת הקשר של הכוחות בהתרעת “צבע אדום”. החדשנות שבפריצה לתדר הקשר של הכוחות הלוחמים מאפשרת להם לקבל את ההתרעה ללא תלות במערכת כריזה שמוצבת בסביבתם, ואף בתוך שטח הרצועה. “במבצע נתנו התרעה לכוחות בתוך עזה, ורק כשהם יצאו מהרצועה הם סיפרו ששמעו בנמ”רים את ה’צבע אדום’ שלנו והתמגנו”, שיתף סמ”ר סער. “כחלק מצוות ‘מגן רוח’ אתה מרגיש בלתי נפרד מהלחימה, אתה יודע שאם תפספס את ההתרעה חבר שלך מגולני ייפגע”, הוסיף. טווח המערכת מגלה מטרות שמשוגרות מרחבי רצועת עזה, ולכן במהלך המבצע חיילי הגדוד היו יכולים להישאר בשטחי הכינוס ולספק התרעה ללוחמים בתוך הרצועה ולאלו שנמצאים בשטחי הכינוס וההתרעננות.
מאז פריסתו של המכ”ם הראשון לפני כחודש, הוצב מדי שבוע מכ”ם נוסף שנתן מענה לחיילים נוספים המעורבים בלחימה. עד היציאה משטח הרצועה בשבוע שעבר, סיפקה המערכת הגנה למרבית החטיבות. ההחלטה על מיקום פריסתן של המערכות התבססה על הערכת המצב באזור. “חטיבת גולני, אליה הוכפף הצוות שלי, לא הכירה את המערכת והיה צריך להסביר להם מה אנחנו בדיוק עושים”, תיאר סגן נמרוד. “מבחינתם היה להם מדי פעם ‘צבע אדום’ והם לא הבינו את הייעוד שלנו, אבל ברגע האמת בו סיפקנו התרעה מוקדמת יותר שנתנה להם זמן רב יותר להתמגן הם הבינו מצוין. הם אפילו הסתייעו בנ”צ שלנו על מנת להשיב אש אל עבר הנקודה ממנו שוגרו הרקטות”. 
מגנים על העוטף
עם סיום הלחימה הקרקעית ברצועת עזה, צוותי “מגן רוח” עתידים להמשיך בפעילותם באזור. “תרחיש סביר הוא שלאחר יציאת הכוחות מהרצועה, מערכות ‘מגן רוח’ יישארו להגן על היישובים סמוכי הגדר בעזה ויספקו להם התרעה טובה יותר”, סיפר רס”ן לירוי. “התרעה כזו תאפשר לתושבים אורך נשימה גדול יותר וזמן נוסף להתמגן מירי הפצמ”רים והרקטות קצרות הטווח, דבר שיציל חיים”. בנוסף, הצוותים שהופנו למשימה בעת הלחימה יחזרו ככל הנראה לתפקידם הקודם, תגובש תפיסת הפעלה למערכת, ויקומו צוותים בצורה מסודרת.
גדוד “עיטם”, גדוד האיכון והמטאורולוגיה של חיל התותחנים, צפוי היה לקלוט את המערכת רק בעוד מספר חודשים, אולם לאור המבצע זורזה הגעת “מגן רוח” לשטח. הצוותים הוקמו תחת אש והורכבו ממפקדים מ”עיטם” ומגדודים נוספים בחיל. הם עברו הכשרה מזורזת על הפעלת המערכת ויצאו מיד לשטח על מנת לבצע את משימתם. חיילי הגדוד פעלו בצמוד לחטיבות הלוחמות ותחת פיקודן הישיר בהתאם לצורך המבצעי אותו קבעו. המערכת, שתפקידה לאתר את מיקום שיגורן של רקטות קצרות טווח ופצמ”רים, מאפשרת גם סגירת מעגל אש מהירה, שכן האגדים הארטילריים יכולים להגיב באש למקור הירי. את המכ”ם הטקטי ניתן להתקין על מגוון כלי רכב ונגמ”שים.
הכתבה פורסמה במקור בעיתון “במחנה”.