עתיד תכול

"בסוף, מי שמוציא את הירי לפועל, מי שמאכן ומחשב נתונים הוא המפקד": מפקדי הצוותים העתידיים של חיל התותחנים קיבלו השבוע את התואר המחייב - מפקד, על רחבת המסדרת בבית התותחן. בנוסף – לאחר שנת הכשרה, לוחמי "רוכב שמיים" קיבלו את הסיכה היחידתית

מערכת תמיד תותחן     2014/02/27 - 15:40:27

במהלך חודש פברואר הגיעו לסופן שני מסלולי הכשרה של לוחמים ומפקדים בחיל התותחנים. ב-12 לפברואר התקיים הבוחן המסכם של קורס מפקדי הצוותים של חיל התותחנים, בין החולות ושטחי האש של בית הספר לתותחנות השדה. אותם הלוחמים עמדו ביום שלישי האחרון (25.2) על רחבת המסדרים בבית התותחן שבזכרון יעקב, שם קיבלו את דרגות הסמל והתואר המחייב – מפקד.
הבוחן מסכם שלושה חודשים של הכשרה מקיפה, בהם למדו הלוחמים את תפקיד המפקד, חובותיו וחשיבותו. במשך יומיים נדרשו חניכי הקורס להוכיח את כישוריהם, בין היתר במסגרת תרגיל ניווט, בוחן מסלול, קרב מגע, בקיאות מקצועית וידע תיאורטי. כשנשמע האות החלו הלוחמים לרוץ. כמה עשרות מטרים לפניהם חיכה הקיר, מעליו יצטרכו לקפוץ ואחריו עוד מסלול שלם ומלא מכשולים. הסוף נראה באופק, אבל זה לא מה שישבור אותם בדרך למטרה – להיות מפקד בחיל התותחנים.
אחרי לילה לבן ישבו החניכים בצד, ואספו את כוחותיהם לקראת תחילת המסלול. כמה שעות לאחר מכן, הם היו אחרי ירי לאחר מאמץ שבישר על סיום המבחנים הפיזיים לאותו יום. “היו כל מיני חלקים בבוחן ומבחינתי הוא עבר בצורה טובה”, שיתף אחד החניכים, רב”ט עילי ניר. “יצאתי לקורס כדי שאוכל בעתיד לחנך את החיילים החדשים ממני, את הדור הבא.
“למדנו כאן המון. במהלך הקורס הקפיצו אותנו לאיו”ש לכמה ימים, וחווינו ולמדנו עוד על הפעילות היומיומית בשטח”, הוסיף רב”ט טל קוריאל. “בתור מפקד, אני יודע שהשירות שלי יהיה משמעותי ומבחינתי הכוונה היא למצות את היכולות שלי עוד יותר”.
“הקורס משלב בין שלושה תחומים עיקריים – איתנות, מקצועיות ופיקוד, עליהם מתווספים ערכים נוספים”, סיכם מפקד גדוד הפיקוד, סא”ל צחי גולדרינג, שצפה בפעילות החניכים לאורך כל היום. “המפקדים האלה הם בורג קטן וחשוב במערכת שלנו. בסוף, מי שמוציא את הירי לפועל, מי שמאכן ומחשב נתונים הוא המפקד. בסופו של דבר, תפקיד מפקד הצוות בחיל התותחנים הוא משמעותי מאוד. המפקדים שאני מכשיר כאן היום – הם אלה שיצטרכו להתמודד עם קבלת החלטות ברגעי לחץ ואי וודאות. אנו מנסים לדמות להם את המצבים האלה כמה שיותר כדי שברגע האמת – הם יידעו מה לעשות”.
הכשרת תותחנים נוספת הגיעה לסיומה החודש: ב-17 לפברואר, אחרי שבוע מלחמה בו לוחמי רוכב שמיים צעדו 135 קילומטרים ועוד 27 קילומטרים של מסע כומתה, הם קיבלו את הסיכה היחידתית שלהם, כרטיס הכניסה למשפחת הלוחמים.
אחרי שנה של הכשרה מפרכת נערך הטקס שאליו כמובן הגיעו בני המשפחה הנרגשים יחד עם החברים וכבר ביום למחרת, פוזרו הלוחמים בגזרות השונות, שם ימשיכו את החפיפה והמשימות השוטפות יחד עם הלוחמים הוותיקים.
 
***
מקורות: נועם שרעבי לאתר מז”י, אתר פז”ם.