צפו: גדוד “רשף” מתרגל לחימה ברמת הגולן

"תרגיל המלחמה הזה, שמדמה לחימה צפונית וירי מסיבי, הוא פיילוט שעם ההצלחה שלו עתיד להתרחב ליתר האגד ולכלל כוחות התותחנים", מספרים בגדוד. "בשנייה שבה תוכרז היציאה למלחמה, הגדוד יזנק מ-0 ל-100 וניתן מכת אש אדירה במקומות שיפתיעו את האויב"

מאת מערכת תמיד תותחן     2018/11/19 - 13:20:19

“רשאים אש, בקצב מקסימלי!” כך פוקד מפקד סוללה א’ של גדוד “רשף” (402), סרן עומר בורגר, ותוך רגעים קצרים משוגרים בזה אחר זה שמונה פגזים מכל אחד מתותחי הסוללה אל עבר עשרות מטרות במרחב. בלחימה, יתפסו את מקומם של עשרות הפגזים לא פחות מאלפים שישוגרו יום יום מהתותחים של צה”ל לעומק של עשרות קילומטרים, ישמידו חוליות שיגור רקטות של חיזבאללה ויסייעו לכוחות המתמרנים בשדה הקרב.
“בשעה זו הכוחות המתמרנים של צה”ל – חי”ר ושריון – פתחו בהתקפה נרחבת”, מציין סרן בורגר, ולא משאיר שום מקום לתהות – מבחינתו הוא בעיצומה של מערכה. “אנחנו מחפים עליהם בירי לעבר מטרות לפי הכוונתם, במיסוך עשן שימנע את הפגיעה בהם, ובמקביל מאתרים חוליות המשגרות רקטות לעבר ישראל ומשמידים אותן. אם כוח מתמרן הגיע ליעד מובהק של חיזבאללה, הוא צריך לעשות יותר מרק לוודא שהוא נקי ולקחת עליו פיקוד. אם זה לא קורה, מבחינתנו פשוט לא עשינו את העבודה”.

“התרגיל הזה הוא שינוי של קונספציה באגד”, משוכנע סגן נמרוד כהנוב, ע’ קצין האג”ם של הגדוד, השייך לאגד 215. “בשנים האחרונות התרגילים התמקדו בשיפור יכולת החי”ר של כל לוחם ולוחם ובתנועה עם התותחים בצירים מורכבים. הפעם, אנחנו מבצעים ירי של כלל הסוללות משטחי פריסה, שנותן תחושה של איך זה יהיה באמת בלחימה נרחבת”.
“האתגר במלחמה הבאה בצפון יהיה שונה משמעותית מזה שאנחנו מכירים בגזרת עזה”, ממשיך סגן כהנוב. “כמו שראינו בלבנון הראשונה, הציפייה היא שבמלחמה אפשרית בצפון, יידרשו הכוחות המתמרנים להיכנס לעומק השטח. שם, הם יהיו זקוקים לחיפוי הארטילרי שלנו על מנת להתקדם. זה ידרוש מאיתנו להיכנס בין הראשונים, לפרוס בשטח האויב ולהיערך לירי חיפוי נרחב ולאש לעבר מטרות טרור”.
בשטח, הלוחמים מסיימים לכסות את התומ”תים ביריעות הסוואה. הם יודעים כי חיזבאללה התעצם בשנים שעברו מאז מלחמת לבנון השנייה, הרחיב את יכולות הנ”ט שלו וצבר ניסיון מבצעי רב. ברגע האמת, יהיו אלו יכולות ההסוואה, היכולות הטכנולוגיות וכוחות החי”ר שיתלוו אליהם, שיעשו את ההבדל שבין תקיפה ארטילרית מוצלחת ללא נפגעים לכוחותינו ובין אירוע שיסתיים אחרת ויגבה מחיר כבד.

בקשר, מפקד הסוללה פוקד את כוחותיו ומוודא שהם מאובטחים ומוכנים לירות מכה נוספת. היסוס, גם הקטן ביותר, לא מתקבל כאן, ובטח שלא עיכוב תשובה בקשר. “אחד האתגרים המרכזיים בלחימה שלנו בתותחנים הוא שלא פעם אני כמפקד סוללה נמצא כמה קילומטרים מהכוחות שלי שפרוסים בשטח”, מתאר סרן בורגר. “הלכידות שלנו והתקשורת החיונית שאנחנו מתרגלים עכשיו הן הכלי שלי להוביל בלחימה, לכן אני דורש משמעת ברזל”.
הכוחות מוכנים וסוללה א’ רק מחכה לפקודת האש. המשמעות היא שנכנסים לשלב ההמתנה. “מה שקשה לקלוט, בעיקר במציאות שיש לוחמים ומפקדים שלא השתתפו בלחימה מעולם, זה שבמלחמה לא רק מסתערים קדימה ונותנים מכת אש”, משתף סרן בורגר. “חלק ניכר מהזמן אתה ממתין לשעת השין. כאן זה אחד האתגרים הכי חשובים שלך כמפקד – לשמור על משמעת בקרב הלוחמים ולהחזיק אותם בדריכות ובעבודות הכנה להמשך הלחימה שעלולה להתפרץ בכל רגע. אתה עושה את זה דרך שמירה על הפעולות היום יומיות, חידוד חיוניות המשימה שאנחנו חלק ממנה והבהרת ממשיות האיום”.
אך גם כשפקודת האש ניתנת, עשן סמיך ממלא את האוויר וצעקות המפקדים נשמעות מבעד לקולות הירי החזקים, זהו רק אות לראשיתו של הקרב. “בתרגיל הזה אנחנו מדמים לחימה ארוכה במתווה הצפוני וירי נרחב ומתמשך”, מבהיר סרן בורגר. “אם במבצע צוק איתן ראינו שהלחימה דורשת מאמץ אש רב שמאחוריו מאמץ אדיר של הלוחמים – לחימה בצפון תדרוש זאת פי כמה וכמה, ולזה אנחנו מתכוננים”.

עוד כמה שעות בלבד, ללא התראה מוקדמת, יתבקשו הלוחמים להתארגן שוב לתנועה והסוללה תתרגל חציה של הגבול ותמרון בעומק שטח האויב. “שם, בעומק השטח, אנחנו מכינים להם כל התקלה אפשרית”, חושף סגן כהנוב. “כשאתה בלחימה אתה חייב לסמוך רק על עצמך, ואנחנו מכינים את הגדוד להתמודד עם מארב של אויב קרוב, ירי נ”ט, איתור וחיבול של האויב, הן בטווחים קרובים והן ברחוקים. כל התרחישים מבוססים על מודיעין, ונבנו בתהליך ארוך בשיתוף עם מפקדת אוגדה 162, אוגדה 210 שאחראית על המרחב, ועם גורמי מודיעין בכירים ובקיאים”.
בסיכומו של התרגיל, מצליח גדוד “רשף” במאמץ רב לגבור על הניסיונות לפגוע בו ומנחית מכה על חיזבאללה. “תרגיל המלחמה הזה, שמדמה לחימה צפונית וירי מסיבי, הוא פיילוט שעם ההצלחה שלו עתיד להתרחב ליתר האגד ולכלל כוחות התותחנים”, מדגיש סגן כהנוב. “לאחר שראיתי את הביצועים בשטח אני אומר באופן שלא מתפרש לשתי פנים – משדרת המפקדים ועד ללוחמים, כולם בקיאים ומכווני משימה ללחימה. בשנייה שבה תוכרז היציאה למלחמה, הגדוד יזנק מ-0 ל-100 וניתן מכת אש אדירה במקומות שיפתיעו את האויב. בדיוק כמו בתרגיל ואפילו יותר”.
“לסוללה, לגדוד ולתותחנים בכלל השפעה קריטית על מהלך הלחימה”, מסכם סרן בורגר. “בסוף היום, כשאני יושב עם הלוחמים שלי ושומע מהם על מה שחוו באימון ועל ההבנה של משמעות סיוע האש שהם נותנים, אני מתמלא בגאווה, ואחרי האימון הזה, גם בביטחון במוכנות שלנו למערכה הבאה וביכולת שלנו להכריע את חיזבאללה אם נידרש”.
לצפייה בתרגיל לחצו כאן
פרסום ראשון: כרמל ליבמן, מערכת אתר צה”ל