רקטת ה”רומח” של חיל התותחנים הפכה למבצעית

ניסוי מוצלח של החיל במערכת הרקטות "רומח" שנערך בסוף חודש ינואר הפך אותה למבצעית. לדברי גורם בחיל, המערכת תעמוד לרשות מפקד הגדוד ומפקד החטיבה. "מדובר בצורת לחימה חדשה בשדה הקרב שמהווה בשורה עבור צה"ל"

מאת מערכת תמיד תותחן     2018/02/07 - 15:14:07

חיל התותחנים ערך השבוע ניסוי במערכת הרקטות “רומח” של “תעש מערכות”, ועם סיומו למעשה הכריז על מבצעיות מערכת הנשק, שתספק יתרון של הפתעה במלחמה הבאה. ה”רומח” היא רקטה מדויקת לטווח של עשרות קילומטרים, המדייקת ופוגעת בטווחים של כעשרה מטרים. המערכת מסוגלת לשגר 18 רקטות מדויקות לעומק שטח האויב בתוך דקה אחת בלבד.
סא”ל שגיא פינק, שפיקד על הניסוי בדרום הארץ, אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי “הניסוי הוכתר כהצלחה ולמעשה נפרדנו מהתמיכה של התעשייה. פגענו באופן עצמאי בדיוק איפה שתכננו. מדובר בצורת לחימה חדשה בשדה הקרב שמהווה בשורה עבור צה”ל”. לדבריו, “מדובר במערכת יעילה וקלה מאוד להפעלה. היא תעמוד לרשות מפקד הגדוד ומפקד החטיבה, ללא צורך באישורים מסורבלים או בעיכוב אחר”.
לדבריו, המערכת מותאמת לשדה הקרב המודרני, שבו “המטרה מופיעה לזמן קצר מאוד ונעלמת. ההפעלה המהירה של הרקטה מסייעת לסגור מעגלי אש קצרים מאוד ופגיעה מדויקת במטרה. אנחנו מתאמנים על מגוון תרחישים – מפגיעה באנשים ועד מבנים בודדים או תשתיות אחרות, כולל פגיעה בכמה מטרות בו זמנית. זו מערכת זולה, זמינה תמיד, נדרשים כמה מפעילים עבורה והיא תביא מענה מסוג אחר במערכה הבאה”.
במהלך מלחמת לבנון השנייה, בקיץ 2006, השתמש צה”ל ברקטות מסוג MLRS, אך בשל חוסר דיוק וחשש לנזק אגבי גדול, לא בוצע מאז שימוש בה. ואולם, נותר הצורך לסיוע באש מידית ומדויקת עבור הגדודים המתמרנים בעומק שטח האויב, והוא קידם את רכישת רקטת ה”רומח”, שתנוע עם הכוחות ותייצר מסת אש מהקרקע.
מפקד גדוד 334 בחטיבת האש 282, סא”ל עידן קרפל שיפעיל את המערכת, אמר: “הרומח מסוגלת לירות 18 רקטות בדקה הנושאות ראש נפץ של 20 ק”ג ומהווה מענה התקפי יעיל ומהיר לצד כוחות האש וחיל האוויר. יכולותיו של הרומח עוצמתיות. הרקטה מסוגלת לחסל תשתיות טרור ביעילות. בזכות יכולותיו, הרומח יהיה כלי מכריע במערכת העתידית”.
 
פרסום ראשון: אמיר בוחבוט, וואלה! NEWS