תעש מערכות פיתחה פגז חדש שנוחת בצורה אנכית

פגז ה"סופר נפיץ" דומה בקוטר ובכמות חומר הנפץ לפגזים הקיימים, אבל היקף ההרס שלו גדול פי חמישה. צבא זר כבר חתם על עסקת רכישה וגם בחיל התותחנים יש התעניינות​​​​​​​

מאת יואב זיתון, ynet     2016/12/18 - 14:40:18

חברת תעש מערכות סיימה לפתח פגז חדש, ה- “סופר נפיץ”, שכבר נרכש על די צבא זר ומעורר עניין גם בחיל התותחנים בצה”ל.
מדובר בפגז ארטילרי רב עוצמה עם אפקט הרס של פי חמישה מהפגזים הרגילים שבשימוש כיום. כמו כן הוא כולל מנגנון מרעום קרבה מדויק שיפתח את ראש הקרב ממש מעל המטרה.
ה”סופר נפיץ” הוא פיתוח עצמאי ויוזמה פנימית של תעש מערכות, בניגוד לפיתוחי אמצעי לחימה אחרים שמגיעים מטעם צה”ל או לקוח זר. ההחלטה על הפיתוח התקבלה בעקבות המגמה בעולם לאסור על שימוש בפגזי מצרר.
הפגז החדש יכיל אלפי רסיסי טונגסטן “חכמים”, אבל השינוי העיקרי נמצא בדרך הפגיעה של הפגז ביעד. עד היום הפגזים נפלו במעוף אלכסוני, ואילו ה”סופר נפיץ” ינחת על היעד בזווית של 90 מעלות, תוך שימוש במצנחון מייצב ועם מהירות שתפתיע את האויב.
בכך יגדל היקף הנזק של הפגז. לשם השוואה, היקף ההרס של פגז מצרר, שיוצא משימוש, מכסה שטח של כ-9,000 מ”ר, הפגז הרגיל מכסה שטח הרס של כ-1,250 מ”ר – ואילו הפגז החדש יכסה שטח של כ-6,000 מ”ר.
בדומה לפגזים הקודמים, ראש הקרב יכיל 23 קילוגרמים של חומר נפץ. גם קוטר הפגז יישאר דומה, 155 מ”מ, במטרה להתאימו לתותחים המתנייעים הקיימים.
“לארטילריה יש שובלים לוגיסטיים גדולים, של נשיאות החימושים במשאיות ופריסת הפגזים בשטח. בעקבות ההתאמות האלה, נצמצם בכ-40% את השובלים הלוגיסטיים בשדה הקרב עבור גדוד התותחים”, אמר גורם בכיר בתעש מערכות.
דמיון נוסף לפגזים הרגילים הוא הטווח. גם הפגז החדש יהיה יעיל ליעדים במרחק של עשרות קילומטרים כמו מפקדות אויב, מתחמים גדולים, סוללות תותחים ועוד.
כעת פועלים בתעשייה הצבאית על פיתוח הדור הבא של פגזי ה”סופר נפיץ”. בתעש הסבירו שכיום הפגז המדויק “קאליבר” האמריקני נחשב ליקר – כ-90 אלף דולר לפריט – ולכן השלב הבא יהיה לפתח פגז זול יחסית בעל רכיבים שידייקו את הפגיעה זמן קצר לפני המגע עם המטרה.
 
הכתבה פורסמה לראשונה באתר ynet