תפעול אש וירטואלי – הדור הבא

בחיל התותחנים משדרגים את מערך הסימולטורים להפעלת אש, עם מאמן שטח פתוח ושטח סגור, מאמן מזוודה לחטיבות מתמרנות, ובעתיד מתוכנן גם מאמן ייעודי לפיקוד דרום. בחיל מסבירים שכמעט חצי משעות האימון נערכות על סימולטורים

מאת עמי רוחקס דומבה     2017/09/06 - 16:59:06

בחיל תותחנים החלה פעימה נוספת של שדרוג מאמני הפעלת אש (סימולטורים). צעד זה הוא המשך למהלך שהתרחש בשנים האחרונות, בו שודרגו המאמנים הקיימים בשבטה ובמרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל”י). המאמן בשבטה הוא מאמן יחידני שנועד לספק אימונים של תרגול טיווח אש או הפעלת אש.
במל”י קיימים מאמנים יחידניים מחוברים שמאפשרים אימון כמכלול אש חטיבתי. מאמן מכלול אש חטיבתי עובד מסוף 2016, כאשר כל עמדה מדמה גדוד ואפשר לדמות תרח”ט. לפני חודשיים הושק מאמן יחידני גם בבה”ד 1 כדי לחסוך לצוערים של זרוע היבשה את המעבר בשבטה לצורך ההסמכה.
המאמנים החדשים בפעימה הנוכחית כוללים מאמן שטח פתוח, מאמן שטח סגור ומאמן מזוודה לחטיבות מתמרנות. כל המאמנים מפותחים על ידי חברת בגירה הישראלית. מאמן שטח פתוח מדמה הפעלת אש בתוואי שטח שקציני שיתוף ארטילרי (קש”א) ומפעילי אש עובדים בו. המאמן כולל מסך 360 מעלות שמדמה עמדה. הקצין נכנס למאמן עם זיווד מלא ומוזרקים לו תרחישים שונים של הפעלת אש.
מאמן שטח סגור נועד לתרגול הפעלת אש בשטח אורבני. המאמן הוא חדר סגור שכל החלונות שלו מסכים. החדר עצמו, לרבות התפאורה, מעוצב כבית ערבי-מוסלמי על מנת לדמות סביבה הקרובה ככל הניתן למציאות בשטח. המסכים בחלונות הם הסימולטור ודרכם מדמים תרחישי הפעלת אש. המאמן השלישי הוא מאמן מזוודה שמיועד לחטיבות המתמרנות. המאמן נראה כמו מחשב נייד בתוך מזוודה והוא מיועד לאימון הפעלת אש בשטח לדרגת מ”מ ומעלה.
החזון של חיל התותחנים הוא שכל מאמני הפעלת האש יהיו מחוברים ביניהם, בשלב הראשון, ללא תלות במיקום הפיזי של המאמן. המטרה היא לאמן את הדרג היורה והדרג המפעיל, שידברו אחד עם השני. בשלב שני, המאמנים יחוברו לכלל המאמנים בזרועות השונות בצה”ל כדי לספק יכולת אימון רב זרועית. חיבור המאמנים בצה”ל מבוצע על-ידי חיל התקשוב ומתבסס ברובו על פרוטוקול מסחרי בשם HLA.
קיצוץ בפגזים לאימונים
אחת הסיבות העיקריות לשימוש הגובר במאמנים בחיל התותחנים קשור לקיצוץ תקציבי באימונים של החיל. בשנים האחרונות, ירד מספר הפגזים לאימונים בצורה דרסטית מכ-12,000 בשנה לכ-8,000 בשנה. כדי לשמר את הכשירות המבצעית של הדרג היורה והמפעיל, יש צורך באימון וירטואלי. בנוסף, המעבר לסימולטור חוסך הרבה כסף בשעות הפעלה ותפעול של הכלים.
יתרון נוסף לסימולטור מגיע מהכיוון המבצעי. בעוד הדרג היורה מתאמן בעיקר על הפעלה טכנית של הכלים, הדרג המפעיל, הקש”א, נדרש לתרחישים מורכבים יותר של הפעלת אש כדי למצות יכולות. כך גם דרגי הפיקוד הבכירים בחיל. תרחישים כאלו קשה לדמות בשעת שגרה בממד הפיזי.
“האימונים בתחום מכלולי האש בחטיבות עשו קפיצה משמעותית”, אומרים בחיל התותחנים. “יש תהליכים בתכנון של אימון. אתה פותח ייעוד ומשימות של מכלול אש חטיבתי בחירום, ולפי זה אתה בונה תרחיש שמאמן אותו. מכלול אש זו מפקדה של 10-15 אנשים שמסייעים באש לקרב חטיבתי. איך אתה מדמה כשאין לך סימולטור?
“פעם כל גדוד היה מדמה רכב אחד של קש”א. היכולת לבקר מה רואה הקש”א בשטחי מל”י לא רלוונטית לאימון. אין לך באמת יכולת ניטור ואכיפה על תרחיש האימון. היום אתה מכניס את הקש”א לסימולטור ושותל איזה אויב, תרחיש או מרחב שאתה רוצה. כמדריך, אתה שולט במטרות, במיקום האויב, בתנועה שלו ובמרכיבים נוספים. אתה שולט גם במיקום האוכלוסייה האזרחית. פעם לא היית יכול לתרגל את זה”.
מדידת אפקטיביות
“המאמן מאפשר לך מדידה מדויקת יותר של יכולות הקצין. אתה מודד אותו לפי כל משימה בסימולטור”, מסבירים בחיל. “במכלול יש משימות תקיפה. האם הוא עמד בהן? מה הוא תקף? האם המטרות הושמדו? כמה אזרחים נפגעו? יש סט מדדים שאתה בוחן. את זה לא היה לנו לפני הסימולטור. יש גם דברים שהם יותר ‘רכים’. אתה רואה האם הוא הוציא נ”צ כמו שצריך, איפה הוא דקר את הנ”צ. זה מתחיל בדברים טכניים ומגיע עד הטקטיים”.
הסימולטורים תופסים כיום כמעט 50 אחוזים משעות האימון בחיל והם כוללים את כל החימוש החדש שיש בתותחנים, אמצעי תצפית של הקש”א וכל מרכיב שמתעדכן על ציר הזמן בהפעלת אש. חלק מההסכם של צה”ל מול חברת בגירה כולל סעיף שמגדיר עלות של עדכון אמל”ח ותרחישים. זאת, כדי שצה”ל לא יהיה לקוח שבוי, בעיה שהייתה בעבר עם תחום האימון הווירטואלי בצבא.
אחד האתגרים של צה”ל, כפי שצוין קודם לכן, הוא כיצד לדאוג לעדכון רציף של התוכן במאמן. כל מאמן מבצעי דורש עדכון של סביבת האימון, תרחישים, אמל”ח, ציוד לחימה ייעודי ועוד. בעבר, כל שדרוג כזה עלה לצה”ל הון. לאחרונה, בעקבות תפוצת המאמנים הגדולה בכלל הזרועות, אגף התקשוב נוקט בגישה מודולרית שבעזרתה מאמנים נכנסים לצה”ל תחת תקינה אחידה. מטרת התקינה היא לאפשר לצה”ל חופש פעולה מול ספקי הסימולטור בשדרוג המאמן. המטרה היא שצה”ל יהיה תלוי פחות בספק מסוים לאורך זמן.
המאמנים החדשים אמורים להיות מבצעיים עד סוף 2018. מאמן המזוודה עתיד להגיע לבחינה ראשונית בשטח בסוף שנת 2017, כאשר כל חטיבה מתמרנת וכל גזרת בט”ש תקבל מזוודה. בנוסף, כחלק מהפעימה הנוכחית מתוכנן להגיע מאמן הפעלת אש ייעודי לפיקוד הדרום.
 
הכתבה פורסמה לראשונה באתר ישראל דיפנס