ביר תמילה

בר תמילה(ביר תמדה)
מהלך הסיוע הראטילארי בקרבות (19.2-26.12.48)
הסיוע הארטילרי בקרבות ביר תמילה – מלחמת העצמאות
אתר המנציח את לוחמי הקומנדו הצרפתי ששרתו בחטיבת הנגב ולחמו במסגרת הפלמ”ח במלחמת העצמאות. המצפור נמצא במקום שבו היה משלט י”ג ובו התרחש קרב קשה בין חיילי הפלוגה והכוחות המצריים.
המקום נגיש חלקית, בהליכה בלבד. ההנצחה מצפון לכביש 211, כ-5 קילומטרים ממערב לצומת טללים: כניסה בכביש הגישה לחוות ראם ולמרכז לחקלאות מדברית.

 

מה קרה במדינה
בתאריך 15.5.1948 הוכרזה מדינת ישראל
נשיא המדינה פרופ’ חיים ויצמן
ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן גוריון
שר החוץ משה שרתוק (שרת)
רשות מחוקקת מועצת המדינה הזמנית
מפכ”ל המשטרה יחזקאל סהר
שירות בתי הסוהר הוקם כאגף במשטרת ישראל.
14.9.1948 מוקם בית המשפט העליון נשיאו הראשון ד”ר משה זמורה.
30.6.1948 הבריטים מפנים סופית את המובלעת בחיפה
12.8.1948 ג’יימס מקדונלד השגריר הראשון של ארה”ב לישראל.
28.10.1948 דגל התנועה הציונית מוכרז כדגל מדינת ישראל.
8.11.1948 מפקד אוכלוסין ראשון
מוקמים הישובים : קיבוץ נצר סירני יפת”ח הגורים געתון צובה רבדים ואודים

 

מה קרה בצה”ל
הרמטכ”ל רא”ל יעקב דורי (דוסטרובסקי)
קצין המבצעים והרמטכ”ל בפועל אלוף יגאל ידין (סוקניק)
27.7.1948 צה”ל נשבע אמונים.
14.5.1948 נפל גוש עציון
1.6.1948 פריצת דרך “בורמה”
18.5 יפו נכבשת ע”י האצ”ל במבצע “חמץ”.
מבצע “בלק”, עסקת נשק עם צ’כוסלובקיה.
השריון הסורי מובס בעמק הירדן
מבצע “נמל” לכיבוש טנטורה.
22.4.1948 שחרור חיפה.
המצרים כובשים את יד מרדכי, קבוצת ניצנים ונעצרים סמוך לאישדוד (אשדוד) ב”גשר עד הלום”.
11.3.1948 ההפוגה הראשונה
קרבות עשרת הימים.
מוקם חיל הקשר (אוקטובר)

 

מה קרה בחת”מ
מפקד חיל התותחנים  סא”ל שמואל אדמון (רפפורט)
קצין המבצעים רס”ן מאיר אילן (טננבאום)
קצין תותחנים חזית הצפון רס”ן שמואל גודר (גורודצקי)
קצין תותחנים חזית התיכון רס”ן שלום חרמון
קצין תותחנים חזית הדרום רס”ן אפרים שורר.

 

חת”מ בקרב
הסיוע הארטילרי בקרבות ביר-תאמילה .
בזמן שבו פעלו התותחים והמרגמות של גונדה שב’ נגד עוג’ה מצפון, תקף האגף השני שלנו, חטיבת “הנגב” “חיות הנגב” מדרום מזרח. ואיתה – גונדת “אילון” גונדת “איילון” הוקמה, במסגרת גדוד 403 ברמלה בתחילת דצמבר. מפקד הגונדה ו-2 מפקדי הסוללה היו בריטים לשעבר: מפקד הגונדה ג’רי אלטמן (היום יהודה שחורי), מפקד סוללה ח’ דוד ריבק, מפקד סוללה כ”ה (לשעבר ט’) מייק לנדשוט (היום אמיר). לגונדה צורפה פלגת נ”ט בפיקוד רב סמל אלכסנדרוני, עם תותח 6 ליטראות ותותח 20 מ”מ.

 

מהלך הקרב
22.12
בשעה 19:30 מגיעה הגונדה לחלוצה .לאחר  מסע של 180 ק”מ שנמשך יותר מ-13 שעות..
23.12
זה היה צריך להיות ערב המבצע. נערך סיור כדי לקבוע עמדות תותחים. מצב הקרקע היה גרוע, סלעי או פתוח בלתי מתאים לעמדות תותחים. העמדות הנבחרות סבלו מגישה פתוחה. בערב התחיל גשם רב והדרך הפכה לאגם בוץ. גם למחרת המשיך הגשם החזק, ולכן נדחתה הפעולה ב-24 שעות.
24.12
במשך היום חדל הגשם ורוח מזרחית חזקה ייבשה את הדרך. מזג האוויר היה קר מאוד, השמיים היו מעוננים. בחושך 2524 בדצמבר נכנסה חטיבת “הנגב” לחלוצה.
25.12
שבת, יום בהיר ויפה. לפני הצהריים קיבלו קציני התותחנים את פרטי תוכנית ההתקפה שתצא לפועל בלילה הבא, 2625 בדצמבר:
1. בצהריים יצא גדוד 87 עם סוללה ח’ בפיקוד דוד ריבק ותיקח בדממה את משלט יג ‘ ליד הכביש לעוג’ה, ותתקוף עם שחר את יתר המשלטים בקרבת הכביש”.
2. בשלב השני יעבור גדוד 9 בין ההרים מזרחה לכביש הראשי ויכבוש את המשלטים כ”ה, ליד ח’רבה מושריפה כמו כן יכבשו המשלתים צפונית למושריפה.
3. בשלב השלישי התקדם טור החטיבה לעוג’ה. תפקיד התותחים: לתמוך בגדוד 7 במקרה הצורך.
4. ריבק מלווה את מג”ד 7, לנדשוט את מג”ד 9.
בשעה 16:30 פורסת סוללה ח’ כ-5 ק”מ צפונית לביר תאמילה וסוללה כ”ה. צפון מערבית משם.
הפעם הלך הכל לפי התוכנית: פלוגת הקומנדו יצאה להתקפה בדיוק במועד תפסה את המשלט המיועד.
גדוד 7 תקף בדיוק בחצות וכבש את משלט י”ג לפי התוכנית. אך עכשיו התעורר האויב ופתח באש חזקה ממשלט ט”ו ומשלטים אחרים וחיל הרגלים דרש אש תותחים. רבע שעה אחר כך נכנסו התותחים לפעולה.
המצרים היו חלשים. על המשלטים ישבו כשתי פלוגות. למרות זאת התקיפו בניגוד להרגלם, בשעות הלילה, לא פחות מ-5 התקפות נגד נהדפו, במיוחד מהירי המדויק של סוללה ח’. עם בוקר התפתחה פעולתנו הלאה.
26.12-בוצעו הפעולות הבאות:
כוח בפיקוד אלכסנדר ויתקין חצה את נחל הבשור (התמילה), הגיע לזביטה (שבטה) והתקדם לעבר המשריפה. בשעה 00:45 השתלט הכוח על משלט ט’ הריק ונערך לחסימת הכביש. חוליית מודיעין התחברה לקו הטלפון המצרי וקיימה האזנה לשיחות המפקדים המצרים.
הגדוד השביעי יצא בשעה 17:00 מחלוצה בתנועה רגלית. פלוגת “הקומנדו הצרפתי” תקפה ראשונה את משלט י”ג וכבשה אותו בשעה 00:45. כעבור זמן החלו התקפות-נגד על משלט י”ג. “הקומנדו הצרפתי” נערך להגנה והדף את המצרים המסתערים. על-פי בקשת טדי איתן החלו סוללות תותחים ומרגמות להפגיז את המשלטים ט”ו ו-ט”ז.
פלוגת “ברן” (אברהם אדן) התקרבה בחשאי וההתקפה החלה רק לאחר שהכוח התגלה. בהסתערות נכבש המוצב הצפוני ויתר הארבעה נכבשו ללא קרב.
באותה עת המתין גדוד 9 לפינוי שדה המוקשים שחסם את דרכו. לאחר שקצין החבלה הגדודי פינה כ- 80 מוקשים, פעולה שארכה זמן רב, החל הגדוד לנוע בשעה 05:40 לעבר מוצבי פיתחת התמילה. נוצר איחור בהגעתם למשלט י”ג, ובעקבותיו ביקש מג”ד 7 מהמח”ט שריג אישור לסגת, משום שבאור יום יקשה על “הקומנדו” להדוף את התקפות המצרים. האישור ניתן וה”קומנדו” ופלוגת סולל החלו לסגת, כאשר הם משאירים הרוגים על המוצב . את הפצועים שחילצו השאירו מתחת לגשרון של מסילת-הברזל, בתקווה לחזור ולקחתם לאחר שיגיע גדוד 9.

כלי-הרכב החלו להתקדם, ותוך כדי התקדמותם ירו ויצרו אפקט מרשים ומרתיע, שגרם למנוסה בחלק מהכוחות המצרים. פלוגת המשוריינים, בפיקוד אריה וייסברג, נתקלה בגדוד 7 הנסוג ותקפה את המצרים שרדפו אחר הנסוגים. בשעה 06:50 נכבש המשלט מחדש.
המצרים נטשו את מוצבי פיתחת התמילה, ובשעה 07:25 הושלם טיהורם והאש פסקה. בסריקות שנערכו בשטח נתגלו גוויות לוחמי ה”קומנדו הצרפתי”, שהושארו מתחת לגשרון בעת נסיגת גדוד 7.
עם תום הקרב הגיעו המח”ט שריג וקציני מטהו לרגלי משלט י”ז. נמסרו דיווחים על הקרבות שהתנהלו וקצין המודיעין עדכן את המפקדים לגבי השינויים שחלו במערך המצרי.

הקרב הראשון נגד משוריינים ליד מושריפה.
ב26/12- בשעה 8:00 מודיעה תצפית אוויר על ריכוז אויב עם רכב. סוללה ח’ פותחת באש, פוגעת ב-3 מכוניות ומפזרת את היתר. “קצין תצפית האוויר מברך את סוללה ח’ על האש המהירה והמדויקת”.
גם מפקד סוללה כ”ה מעסיק מכוניות האויב ומשוריינים הנעים  מעוג’ה בכיוון משלט יג’ הכבוש בידינו. משוריינים שלנו עם הזחל”מ שעליו הוצב התותח 20 מ”מ יוצאים נגדם ולכן מפסיק מפקד החטיבה את האש – הזחל”מ משמיד משוריין מצרי. לנדשוט התקשר ברדיו לסוללה כ”ה שלו וטווח את המשלטים המצריים. הסוללה החליפה עמדה – התקדמה לסירוגין, פלגה פלגה, תחת אש כיסוי על משלט יא’. העמדה החדשה שלה הייתה כ-5 ק”מ צפונית מערבית לביר-תאמילה. התזוזה נגמרה בשעה21:30…
ריבק הודיע שהוא רואה מתצפיתו גם את המשלטים על יד הכביש והתחיל לטווח, בשעה 13:00  את שתי הסוללות לעבר המשלטים. במשך שעה טווחו שני הקצינים, פעם זה ופעם אחת זה. הפגזים נחתו על המשלטים וחלק מהמצרים התחיל לברוח צפונה. רוב הפלוגות נשארו במקום ונפלו בשבי.
ב -26/12 בשעה 14:30 עלו כוחותינו על המשלטים, איתם לנדשוט, ומצאו שם שלל והרוגים.
במשך היום ירו שתי הסוללות 382 פגזים, רובם שרפנלים. התחילה תנועת ההתקדמות. גדוד 9 התקדם לעבר מושריפה, עם לנדשוט קת”ק. משוריין מצרי בודד הופיע בכביש, חטף אש תותחים מסוללה כ”ה, הסתובב וחזר לעוג’ה. התותחים ירו מספר פגזים על חפירות מצריות בקרבת ח’רבת מושריפה. .
שני תותחי נ”ט בפיקוד אלכסנדרוני הגיעו לקרבת המטרה ופרסו לחסימת הכביש לשני הכיוונים.
סוללה ח’ נותרה בעמדה בסביבת משלט ז’ ונחה שם במשך הלילה. ב-26 בדצמבר נכנסו, כוחותינו, ללא קרב – לביר-עסלוג’. האויב השאיר אחריו שלל רב. כולל תותח 6 ליטראות, משוריינים וכלי רכב.

למידע נוסף

לצפיה
בסמרטפון

ברקוד לצפיה במסרטפון