גבעת התאנים קרבות” עיבדיס” גבעת התאנים (7.7-12.7.48)

דרך הגעה 
לגבעת התאנים מוליכה דרך עפר עבירה לכל רכב מכביש 3, מול הכניסה למשואות יצחק,
פונים דרומה בדרך עפר. הדרך מתעקלת שמאלה ומיד ימינה. ממשיכים דרומה כ-600 מ’,
פונים שמאלה ומיד שוב ימינה עוד כחצי קילומטר ומגיעים לגבעה.

 

1. רקע כללי במדינה.
·         בארות יצחק, שכנה 5 ק”מ דרומית – מזרחית לעזה. קיבוץ שהוקם ב 1943 בידי חברי “ברית חלוצים דתיים” מגרמניה וצ’כיה. הקיבוץ חלש על שני צירי תנועה חשובים למצרים ועמד כ”עצם” בגרונם:  ציר אל-עריש – עזה – תל אביב.  ציר עזה – באר שבע
·         יומיים לפני הסיום המוצהר של ההפוגה הראשונה, בליל ה 7-8 ביולי 1948 חידשו המצרים את התקפותיהם, כבשו מספר משלטים מסביב לפלוג’ה (צומת פלוגות) וביססו את שליטתם בצומת. בזמן קרבות “עשרת הימים” חידשו המצרים את נסיונותיהם לכבוש ישובים יהודיים. לאחר שנכשלו בנגבה ב-12 ביולי, העתיקו את לחצם דרומה, ב- 15 ביולי הם תקפו את בארות יצחק.
·         נרצח הרוזן ברנדוט
·         הוקם הועד למען החייל
·         יצא לאור עתון “במחנה”
·         פורק הפלמ”ח
·         מועצת המדינה הזמנית קובעת שדגל התנועה הציונית יהיה דגל הלאום.

2.רקע צה”לי- “מה צה”ל עשה באותה תקופה” (באופן כללי)
·         באותם ימים מתנהלים קרבות “עשרת הימים” (הקרבות שבין ההפוגה הראשונה להפוגה השנייה):
o       בצפון מתנהל מבצע “דקל” – לשחרור הגליל המרכזי.
o       מבצע “ברוש” – בלימת צבא סוריה בראש הגשר שלו במשמר הירדן.
o       קרבות מרים בסג’רה מסתיימים בנסיגת כוחות קאוקג’י.
o       במרכז – מבצע “דני” – כיבוש לוד ורמלה.
o       מבצע “בתק” – כיבוש ראש העין, מגדל י’בה (מגדל צדק) ומבצר אנטיפטריס.
o       בירושלים – מבצע “קדם” נסיון פריצה לעיר העתיקה.
o       בדרום: פונה כפר דרום.
o       נהדפה התקפת המצרים על בית דראס.
o       מבצע “אנ-פאר” לפריצת הדרך לנגב.
o       כוחותינו המשיכו לבלום את צבא מצרים בחזית הדרום.
o       נהדפו התקפות צבא מצרים על ג’וליס, נגבה ועיבדיס.

חת”מ בקרב
·         4 תותחי נ”ט 6 ליטראות מצריים מלקחו שלל, והוכנסו לשירות בגדוד נ”ט-1
·         קצין תותחנים חט’ “גבעתי” (מס”ח) אפרים הורוביץ
·         סוללת תותחי 65 מ”מ מגדוד “שדה – 1″ בפיקוד זאב בנימין פון ויזל הוצבה ב”גבעת התותחים” בסיוע לגדוד 53 “גבעתי” בקרב עיבדיס.

מהלך הקרב:
“משלט התאנים” ממוקם כקילומטר וחצי צפונית מזרחית למשלט עיבדיס. בקרבות הקשים השתתף כוח תותחנים אשר היה מסופח לחטיבת גבעתי והגיע למקום עם התגבורת במהלך הלחימה על משלט עיבדיס וכסיוע ללוחמים. במפת הקרב ב”ספר גבעתי” נקרא “משלט התאנים”- “גבעת התותחים”.
קבוצת חיילי התותחנים הציבו על הגבעה ארבעה תותחים מסוג ‘נאפוליונצ’יק’ בקוטר 65 מ”מ שיוצר במלחמת העולם הראשונה. ה’נאפוליונצ’יקים’ היו מתוצרת צרפת ונראו ישנים מאוד.. התותחים היו קטנים ונמוכים בעלי יכולת דיוק נמוכה ומצבם רעוע למדי. למרות כל החסרונות, השפעתם הייתה משמעותית.”גבעת התאנים” נבחרה לשמש כעמדת ירי תותחים מהסיבה שהיה צורך להסתיר ולהסוות את התותחים וגם כדי להגן על החיילים. במלחמת העצמאות, מפקד התותחנים בגבעה היה דר’ בינימין זאב פון- וייזל שהתגייס לחיל התותחנים והוא בן 52, מבוגר בשלושים שנה משאר חבריו החיילים. דמות מיוחדת במינה איש רב מעללים.הוא נשלח לפקד על קבוצת כוח חיילי התותחנים ב”משלט התאנים”. בקרבות, פון וייזל היה נוהג לעלות על עץ עם מקל בידו כמו מנצח על תזמורת, משקיף עם המשקפת הישנה אשר הייתה ברשותו עוד מימי שירותו כקצין בצבא האוסטרי ונותן פקודות ירי. וכך היה אומר: ” 2 פגזים- אש תותחים- אש!”
לימים כתב פון- וייזל ב”ספר גבעתי” על פעולת התותחנים ב”משלט התאנים”: “פתחנו באש, אך נראה, שזו לא עשתה כל רושם על שריון האויב. הטנקים המשיכו להתקדם על אף הפגזותינו והגיעו עד לטווח של 1500 מטרים מעמדותינו. היה צורך להנמיך את קני התותחים ואז אירע הנס: פגז אחד שהתפוצץ בין הטנקים המתקדמים קרע את שרשרתו של אחד מהם, המצרים נעצרו והחלו נסוגים- בהשאירם טנק זה מאחוריהם.”על תרומתם של התותחנים בקרבות ניתן ללמוד מעדותו של חייל גבעתי זכריה צברי: “בניצחון המגינים  בעיבדיס, היה חלק גדול גם לתותחינו. דבר זה נסתבר גם מעדותו של רב”ט מצרי, מתוקפי המשלט, שהתמסר לידי חברי נגבה, הוא הגיע לשער המשק, עייף ורעב וטען, כי באש תותחינו נהרגו 60 חיילים מצרים וכלי רכב רבים יצאו מכלל פעולה”
חיילי גבעתי מתש”ח מכנים את משלט התאנים בשמות נוספים מלבד “גבעת התותחים”: “גבעת פון- וייזל” על שם מפקד התותחנים במקום וגם “הגבעה שממערב לסואפירים”.יש לציין שחיילי חטיבת גבעתי עמדו בגבורה וניצחו במחיר כבד את הצבא המצרי החזק  אך כמובן נדגיש את תרומתם הרבה של התותחנים בקרבות עיבדיס.

 

למידע נוסף

לצפיה
בסמרטפון

ברקוד לצפיה במסרטפון