עמק דותן

הסיוע הארטילרי לחטיבת ברק ב5-7.61967-מלחמת ששת הימים
מסלול הגעה  לעמק דותן (יש צורך בתיאום ואישורים)                

מה קרה במדינה
ישראל מתכוננת לבחירות – בחודש נובמבר.
הוקם הליכוד; אריאל שרון שהשתחרר מצה”ל הביא להקמת גוף פוליטי חדש שכלל את: גח”ל (“חרות” והמפלגה הליברלית), ה”רשימה הממלכתית” (לעם), “המרכז החופשי” ו”המרכז העצמאי”. שרון עצמו נרשם כחבר במפלגה הליברלית.
פרופ’ אפרים קציר נבחר להיות הנשיא הרביעי של מדינת ישראל.

 

ישראל מתכוננת לבחירות – בחודש נובמבר.
הוקם הליכוד; אריאל שרון שהשתחרר מצה”ל הביא להקמת גוף פוליטי חדש שכלל את: גח”ל (“חרות” והמפלגה הליברלית), ה”רשימה הממלכתית” (לעם), “המרכז החופשי” ו”המרכז העצמאי”. שרון עצמו נרשם כחבר במפלגה הליברלית.
ההרגשה הכללית: “מעולם לא היה מצבנו טוב יותר” עד תחילת המלחמה.
כיבוש חזרה של החרמון נקבע רק לאחר ייצוב רמת הגולן והירי על דמשק.

 

מה קרה בצה”ל
רמטכ”ל – יצחק רבין; סגן הרמטכ”ל – חיים בר לב; ראש אג”מ – עזר ויצמן
. החל מאפריל התגברה המתיחות בין ישראל לשכנותיה (ב-7 באפריל התנהלו קרבות אוויר מעל רמת הגולן בין חיל האוויר הישראלי לחיל האוויר הסורי;
בשל המתיחות, מגויסים כוחות מילואים וכמעט כל הגברים מגויסים, מצב המשפיע קשות על המצב הכלכלי, המדורדר בלאו הכי.
בגלל קשיי המשק מערך המילואים שוחרר והוחזר לשירות לקראת פרוץ המלחמה.

 

חת”מ בקרב
אוגדה 36
אגד ארטילרי 212
מפקד-אל”מ ברוך ברוכין
מפקד קבוצת הקנים-רס”ן (מיל) יגאל גור
גדוד 827 טומט פריסט- סא”ל חיים ירקוני
גדוד 833-155 נגרר מגד רב סרן בילו שפירגל
גדוד 330- 120 מ”מ רס”ן יגאל גור
גדוד 870-25 ליטראות מגד רס”ן דוד לוינזון
גדוד 328-120 מ”מ מגד רס “ן עוזי ארבל
גדוד 411- איכון רס”ן אריה פלאס(סטמפל)
חטיבת שריון 37
מס”ח-סא”ל חיים ירקוני
חטיבה ממוכנת 45 (“ברק”)
מס”ח-סא”ל דן אבידר
מכמ”ת 527 (“שדות”) (מרגמות 120 מ”מ)
מג”ד-סא”ל דן אבידר
חטיבת ממוכנת 9 (“עודד”)
מס”ח-סא”ל דוד ירקוני (“לולו”)
מכמ”ת 335 (“רסיס”) (מרגמות 120 מ”מ)
מפקד-סא”ל דוד ירקוני (“לולו”)
חטיבה מרחבית 2 (“כרמלי”) (חטמ”ר כרמל)
מס”ח-רס”ן (מיל) פנחס רובין גמ”כ 336 (120 מ”מ)
מג”ד -רס”ן (מיל) פנחס רובין

 

הסיוע הארטילרי לחטיבת “ברק” במלחמת ששת הימים.
מכמ”ת 527 היה הגדוד האורגאני של חטיבת “ברק” בפיקוד     סא”ל דן אבידר (מס”ח “ברק”). הגדוד כולו הגיע לשטח כינוס חטיבתי ליד יוקנעם. תקופת הכוננות נוצלה לאימונים ולהכנות. וביום ב’ 5.6.67 נמצא הגדוד בתוך השדרה החטיבתית בתנועה לעבר צומת מגידו.
16:00 עד 19:00 סיוע לכיבוש הכפרים דן ו אל-יאמון
בשלב זה הופעל האגד (212) והמכמ”ת נע בתוך השדרה החטיבתית לעבר הרכסים של בורקין . עם חציית הקו הירוק החלו הירדנים להפגיז את החטיבה מתל-תענך, אל-יאמון וכפר-דן המטרות הועסקו ע”י כוח ארטילרי שכלל: סוללת 25 ליטראות מגד”ש 870 שפרסה צפונית מסנדלה. סוללת 155 מ”מ מגד”ב 833 שהוצבו בסביבות גבעת עוז.
את הטיווח ביצע המס”ח תוך כדי הסתערות.  ואז נפתחה אש על החטיבה מכפר זבובה הנמצא בשיפולי עמק יזרעאל. סוללה של המכמ”ת פרסה פתע והעסיקה את המטרה.
באותו יום בשעה פרס המכמ”ת פריסה חפוזה בסיוע לכיבוש בורקין והשתלטות על עמק דותן. סוללת 125 מ”מ ירתה תחת הפגזה לעבר מוצב מחלקתי בערערה.
בלילה ניתן סיוע לחילוץ הסיירת בצומת קבטיה (“צומת הטנק”)
המכמ”ת דילג לעמדה על ציר בורקין – כפר-קור וחסימת מעבר כביש שכם. גדוד 833 סייע  בציר יעבד. קרוב לחצות עלתה פלוגת הסיור החטיבתית על מארב בצומת קבטיה,  טווחה מטרה בסביבת הצומת והאש הועתקה לצומת לאחר שפונו הנפגעים. מכת האש הזאת עזרה בחילוץ הנפגעים. האש הייתה יעילה ומדויקת. סוללת מכמ”ת 120 מ”מ ירתה בכינון ישיר לעבר יעבד.
נצפתה תנועת שריון ורק”ם על כביש שכם – עמק דותן. טווחה מטרה במעבר הכרחי של כביש צר הנמצא בין שני מצוקים. עם המעבר של האויב במקום הונחתה אש יעילה. למחרת דווח על כלי רכב וטנקים רבים שרופים במקום.
מ03:00 עד 08:00 סיוע בכיבוש ג’נין מכיוון עמק דותן.
מפקד האוגדה אסר לירות ירי תלול מסלול על העיר ג’נין. ולכן הועסקו כל הרכסים מסביב לג’נין ע”י כל הארטילריה של האגד לטובת החטיבה. וכן נורו ריכוזים סוללתיים לעבר חמישה יעדים. בין היתר הופעלה הארטילריה גם כדי לזהות יעדים. את ההנחתה הארטילרית בצעו שלושה גדודים לשיתוק היעדים לפני ההסתערות.
מ08:00 עד 14:00 סיוע בקרב אש עם חטיבה 40 המשוריינת הירדנית
מיד לאחר כיבוש ג’נין, הותקף גדוד 39. הקש”א ביקש סיוע והוקצה לו המכמ”ת. מיד לאחר הטיווח פתח המכמ”ת באש לתכלית, והאויב נסוג. המכמ”ת חטף בתגובה אש נ”ס, דילג לעמדת חליפין והמשיך בסיוע.
כל היום ניתן סיוע מסיבי לחילוץ הסיירת ופלוגת ההנדסה ממארב פטונים בעמק דותן.
מחלקה מגדוד 39 נקלעה להתקפת כוחות שריון וחי”ר נשלחה תגבורת שכללה את הסיירת ופלוגת ההנדסה (בפיקוד ג’וני טנא). נעשו הכנות למתן חיפוי ארטילרי. אותר המאמץ העיקרי של האויב והאש הוסטה אליו. ההנחתה הייתה יעילה מאד ופגעה קשות באויב שהחל לסגת ולשנות עמדות. והעיקר הכוח חולץ. מפקד ההנדסה הודה לתותחנים שהצילו את אנשיו.ביום ו’ 04:15– 07:30 סיוע להבקעה עם שחר באזור קבטיה
לקראת ההתקפה על צומת קבטיה קידם האגד את הכלים שלו למבואות ג’נין. מיד לאחר הטיווח תקפו מטוסי חיל האוויר עד לשעה 04.45 ואז ירתה הארטילריה: על צומת קבטיה והפרדס הצפוני, על רכס אום-אל-ג’מל, קבטיה., ירי חצי עקיף לטווח של 1,600 מטר לעבר בית שבו היה מוצב טנק, ונדרשו 13 פצצות כדי להציתו, השתלטות על משלטי ערבה.
אחרי כיבוש הצומת, נעה חטיבת “ברק” לעבר טובס.
מפקד החטיבה, אל”מ משה בר כוכבא, העניק למכמ”ת הערכה לשבח על: “גילוי ידע מקצועי מעולה, שבירת התקפות שריון האויב וסיוע בחילוץ כוחות במצבים קשים בשדה הקרב”.

 

למידע נוסף

לצפיה
בסמרטפון

ברקוד לצפיה במסרטפון