חטיבת האש

האגד הארטילרי הוקם ב-1 באוקטובר 1956 עם פרוץ מלחמת קדש, וכפוף לאוגדה 162 של פיקוד הדרום

האגד קטן ואיכותי והוא מורכב משני גדודים סדירים, “רשף”, “דרקון” וגדוד המילואים “אייל”.

 

אגד זה הוא המקביל לחטיבה בחיל התותחנים. תפקיד התותחנים הוא להעניק סיוע אש לכוחות המתמרנים, ולשתק מטרות אויב בשדה הקרב באמצעות יכולות האש שלהם.

 

על אף שהאגד צעיר מגיל המדינה, הוא לחם בכל מערכות ישראל. ממלחמת השחרור ועד מבצע “צוק איתן”, מעניק האגד סיוע אש לכל כוח איתו הוא פועל. במבצע “צוק איתן” נטל החיל, ובתוכו אגד 215, חלק נכבד בפעילות כוחות היבשה נגד חמאס. כבר בשלב הראשון סייע חיל התותחנים בירי ארטילרי אל עבר מטרות טרור ועם תחילת השלב הקרקעי המשיך לספק סיוע ארטילרי כבד ומסך אש וכך הכין את כניסת חיל הרגלים, השריון וההנדסה.

 

הגדודים מיומנים לבצע ירי בכל מצב וגם אם יוקפצו למשימה מתוך שנתם, ברגע שיכנסו לתותח המתנייע – התומ”ת – בו הם עובדים, הם יהיו חדים ודרוכים. לוחם באגד אינו מקצועי רק לדבר אחד, אלא לכל פעילות אליה ידרש. מעבר ליכולות האש שלהם, מבצעים הגדודים תעסוקה מבצעית בגזרות השונות: באיו”ש, בגבול הצפוני ובגבול הדרומי.

אגד 215 הוא ראשון אגדי הארטילריה בצבא ההגנה לישראל. ככזה, הוביל האגד את כל תהליכי בנין הכוח המרכזיים של חיל התותחנים, היווה מודל לחיקוי והביא את ניסיונו העשיר לידי ביטוי בכל משימה. האגד פעל בכל מלחמה ומבצע שידעה מדינת ישראל - הגן על גבולותיה תוך הפעלת אש מדויקת ועוצמתית והיה חלק מרכזי בהכרעת האויב.

ייחודו של האגד בא לידי ביטוי במקצוענותו בהפעלת אש. לוחמי האגד כותבים את דפי ההיסטוריה בד בבד עם כתיבת תורת הלחימה של חיל התותחנים והתאמת המקצוע למשימות ההווה, לאתגרי העתיד תוך למידה מן העבר.

מקור עוצמתו של האגד באיכות האנשים המשרתים בו. אגד 215 התברך בשדרת פיקוד מחויבת, מסורה, ששמה לנגד עיניה בראש ובראשונה את המשימה, אך לאורך כל הזמן מטפחת ומפתחת את לוחמיה. לוחמי האגד נחושים, בעלי תחושת שליחות ורצון לתרום את חלקם בהגנה על המולדת.

יכולותינו להתהדר בעוצמתו של האגד היא צוואתם של חלליו – מורשתם ומסירותם מחייבים אותנו להמשיך ולהוביל – להוביל ולנצח.

מפקדי האגד ולוחמיו – גאה בכם על פועלכם ושמח על הזכות שניתנה לי לפקד יחד איתכם על עוצבת עמוד האש – עוצבה עם עוצמה!

מפקד אגד 215,
אל"ם גיא מרקיזנו

גדוד “רשף”

 

הגדוד הוקם במלחמת העצמאות בחזית הדרומית כ”גדוד 2 שדה” בפיקודו של אפרים שורר. הגדוד סיפק סיוע ארטילרי בכלל מערכות ישראל מאז הקמתו.

בימים הראשונים של מלחמת ששת הימים נלחם הגדוד בסוללות התותחים הסוריות ולאחר מכן סייע לחטיבה 8 ולחטיבת גולני בכיבוש רמת הגולן. לאחר המלחמה, השתתף הגדוד במבצע “אבוקה” שהיה תגובה להטבעת משחתת אילת ופגע בבתי הזיקוק בסואץ.

הגדוד עבר תחת פיקוד עוצבת “כידון” ב-1968 ולאחר מכן עבר הגדוד תחת פיקוד אגד 215 שהוקם כאגד סדיר.

כמו כן, הגדוד עבר הסבות לתומ”תים שונים מספר פעמים על מנת להישאר ראשון ומדויק. בין הכלים ניתן למנות תומ”ת 155 מ”מ, M-33, תותחי M-50, “נברון” ו”דוהר”.

 

גדוד “דרקון”

 

גדוד דרקון הוקם בשנת 1970 ובאותה שנה אף נסע גרעין ההקמה לארצות הברית ללמוד על התותח החדש. במלחמת יום הכיפורים התפצל הגדוד ולחם, הן בגזרת סיני והן בגזרת רמת הגולן. במלחמת לבנון הראשונה סיפק הגדוד סיוע ארטילרי במסגרת עוצבת הפלדה.

גם במבצע “צוק איתן” לקח חלק ובמהלך המערכה סייעו סוללות הגדוד, יחד עם סוללה מגדוד “נמר”, למספר שיא של יחידות רגלים, שריון ויחידות אחרות. צוותי התותחים ירו אלפי פגזים, השמידו מטרות אויב, סייעו לחלץ לוחמים ויחידות שנקלעו תחת אש האויב ולא אחת סייעו ליחידות המתמרנות לבצע את משימותיהן ולהשיג את יעדיהן.

מפקדי הגדוד ולוחמיו לא הסתפקו במשימות שהוטלו עליהם, אלא יזמו פעולות נוספות וביצעו אותן מתוך תחושת שותפות עם היחידות המתמרנות ולמען השגת המטרה. גדוד דרקון הראה במעשיו דבקות במשימה לאור המטרה, יוזמה, התקפיות, רוח לחימה ונחישות. על פעילותם זו קיבל הגדוד תעודת הערכה מהרמטכ”ל.